24.8.2011 8:37
Pääministeri Jyrki Kataisen (kok) mukaan neuvottelut Kreikalta vaadittavista vakuuksista jatkuvat. Katainen sanoi tänään Tampereella, ettei ole vielä ollut yhteydessä vakuudet tyrmänneeseen Saksan liittokansleriin Angela Merkeliin. Katainen toisti eileisen lausuntonsa, että Suomi ei aio tuottaa vahinkoa muille euromaille eikä euron vakaudelle.
Saksan liittokansleri Merkel hylkäsi tiistai-iltana Suomen erityisvaateet Kreikka-avun suhteen. Merkel esitti näkemyksensä Saksan kristillisdemokraattien ja sen baijerilaisen sisarpuolueen CSU:n kokouksessa.
Merkelin johtamiin kristillisdemokraatteihin lukeutuva Michael Fuchs sanoi, että Merkel ei hyväksy sitä, että Suomi tai mikään muukaan euromaa saisi Kreikalta erityistakeita vastineeksi avupaketista.
Urpilainen vaatii kaikkia euromaita vakuusmallin kehittelyyn 25.8.2011
Kauppalehti: Jaakonsaari ja Haglund tyrmäävät Suomen vakuusvaatimukset 25.8.2011
Tuomioja: Suomi voi jäädä pois Kreikka-paketista 24.8.2011
Ulkoministeri Tuomioja syyttää Helsingin Sanomia ”vedätyksestä” 24.8.2011
Stubb vakuutteli Suomen rakentavaa asennetta Kreikka-jupakassa 24.8.2011
Urpilainen: Lähtökohta on yhä vakuuksien saaminen 24.8.2011
Tiilikainen: Suomelle on haaste saada kaikkien euromaiden tuki 24.8.2011
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi