sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla
KUKA?

Keinosiementäjän poika Lokalahdelta

1.4.2008 8:57

JARMO MATILAINEN / HS

Pääministeri Kalevi Sorsa (vas.), kansanedustaja Ilkka Kanerva ja puhemies Ahti Pekkala pohdiskelevat välikysymyskeskustelun aikataulua eduskunnan käytävällä 23. marraskuuta 1978.

Pääministeri Kalevi Sorsa (vas.), kansanedustaja Ilkka Kanerva ja puhemies Ahti Pekkala pohdiskelevat välikysymyskeskustelun aikataulua eduskunnan käytävällä 23. marraskuuta 1978.

Maatalon poika Ilkka Armas Mikael Kanerva syntyi 28.1.1948 Lokalahdella, nykyisessä Uudessakaupungissa.

Ylioppilaaksi hän kirjoitti vuonna 1968 – samana vuonna kuin useimmat 1970-luvun opiskelijaradikalismin kärkihahmot. Opiskelijapolitiikan tiimellyksessä Kanerva ystävystyi muun muassa taistolaisliikkeen moniottelijan Jaakko Laakson (vas) kanssa.

Vuonna 1972 Kanerva meni naimisiin hammashoitaja Karin Leppäsen kanssa. Tytär Julia syntyi seuraavana vuonna.

Kanervan poliittinen ura oli nousukiidossa. Hänet valittiin Turun kaupunginvaltuustoon, jossa hän on ollut yhtäjaksoisesti tähän päivään saakka.

Vuosina 1972–1976 Kanerva toimi Kokoomuksen nuorten liiton puheenjohtajana.Nuoria kokoomuslaisia repi riita siitä, pitäisikö KNL:n liittyä Rauhanpuolustajiin. Kanerva kannatti, Ben Zyskowiczin edustama oppositio vastusti. Lopulta opposition kanta voitti.

Eduskuntaan Kanerva valittiin ensimmäisen kerran 1975. Vuonna 1978 Kanerva valittiin Suomen Urheiluliiton valtuustoon, jossa hän toimii yhä. Samana vuonna syntyi tytär Laura.

Vuoden 1979 eduskuntavaalien jälkeen kokoomus jatkoi oppositiotaivallustaan. Se ei hidastanut kansanedustaja Kanervaa.Lukuisten luottamustoimien ohella Kanerva valmistui vuonna 1980 valtiotieteiden maisteriksi Turun yliopistosta. Hänen ja Karin Leppäsen avioero tuli voimaan 1985.

Kanervan uutteruus Arkadianmäellä palkittiin vuonna 1987, kun hän aloitti kansliaministerinä Harri Holkerin (kok) hallituksessa. Vuosina 1990–1991 Kanerva oli liikenneministeri. Samanaikaisesti hän toimi myös toisena valtiovarainministerinä vastuualueenaan hallinnon kehittäminen.1980-luvun lopulla Kanerva herätti huomiota, kun hän seurusteli laulaja Paula Koivuniemen kanssa.

"En ole koskaan tehnyt rehellistä työtä", Kanerva tunnusti Helsingin Sanomien Kuukausiliitteen haastattelussa toukokuussa 1988.

Vuonna 1991 aloittaneessa Esko Ahon (kesk) hallituksessa Kanerva sai epäkiitollisen postin työministerinä – juuri syvän talouslaman kynnyksellä.Ministeriaikanaan Kanerva esiintyi julkisuudessa muun muassa mallitoimiston johtajan Laila Snellmanin, toimittaja Pauliina Lunnan ja Katriina Wuoriston seurassa. Vuonna 1994 Kanerva valittiin Suomen turhimmaksi julkkikseksi.

Kanerva ei mahtunut vuonna 1995 aloittaneeseen Paavo Lipposen (sd) hallitukseen, joten aikaa löytyi mukavasti erilaisille luottamustöille – mutta ei enää rivijäsenenä vaan useimmiten puheenjohtajana. Kanerva toimi muun muassa Imatran Voima Oy:n, Sitran ja Veikkauksen hallintoneuvostojen puheenjohtajana.

Vuonna 2001 Kanerva nousi ensimmäisen kerran otsikoihin tekstiviestien lähettelijänä. Laulaja-malli Jasmin Mäntylä kertoi saaneensa useita viestejä Kanervalta. Neljä vuotta myöhemmin Kanervan tekstiviestejä kertoivat saaneensa myös laulaja-malli Marika Fingerroos, valokuvamallit Anne-Mari Berg ja Linda Sonntag sekä vaatesuunnittelija Olivia Kortelainen.

Vuosina 2003–2007 Kanerva toimi eduskunnan varapuhemiehenä. Huhtikuussa 2007 Kanerva nimitettiin ulkoministeriksi Matti Vanhasen (kesk) toiseen hallitukseen. Nimitys tuli monelle puskan takaa. Kanerva itse kuvasi asiaa myöhemmin täysin ilmeiseksi, "darwinistiseksi tilanteeksi".

Ensitöikseen Kanerva hankki Yhdysvaltain ulkoministeriltä Condoleezza Ricelta kutsun Washingtoniin. Tilanne oli herkullinen, sillä Kanervan edeltäjää Erkki Tuomiojaa (sd) oli julkisuudessa moitittu Yhdysvaltain-suhteiden huonosta hoidosta.

Kanervan kauden tärkein ulkopoliittinen linjaus syntyi maaliskuussa 2008, kun hallitus ja presidentti päättivät Suomen osallistumisesta Naton nopean toiminnan joukkojen toimintaan.

Samana päivänä kuin NRF-päätös tehtiin, 7.3., ilmestyi Hymy-lehti. Siinä eroottinen tanssija Johanna Tukiainen paljasti, että ulkoministeri oli lähettänyt hänelle parisataa tekstiviestiä. Ensin Kanerva kiisti viestit, sitten hän myönsi ja kiisti kiistäneensä. Ja lopulta, 14. maaliskuuta, pyysi anteeksi.

Kanervan kujanjuoksu kuitenkin jatkui. Viime sunnuntaina Kanerva jätti Tallinnassa järjestetyn seminaarin väliin uupumuksen vuoksi. Vielä maanantaina hän kertoi, ettei aio erota.

Tiistaina ilmestyi Hymy-lehden huhtikuun numero, jossa julkaistiin 24 Kanervan Tukiaiselle lähettämää tekstiviestiä. Samana aamuna kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen ilmoitti, että Kanerva ei voi jatkaa ulkoministerinä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.