1.2.2010 5:18 | Päivitetty: 1.2.2010 8:31
Työnantajat ja työntekijät ovat yhä erimielisiä eläkeiän nostosta. Asiaa pohtiva Rantalan työryhmä pyrkii vielä tänään saamaan ratkaisua eläkeikäkiistaan.
Todennäköistä kuitenkin on, että neuvottelutulosta ei vielä tänään saada aikaan. Neuvottelut keskeytettiin aamulla, ja osapuolet pyrkivät vielä selvittämään tilannetta iltapäivän aikana.
Neuvottelujen etenemistä hidastaa se, että osapuolilla on päivän mittaan hallintojensa kokouksia.
Eläkeryhmistä toinen, työelämän parannuksia miettivä Ahtelan ryhmä, sai työnsä päätökseen varhain aamuyöllä. Neuvottelujen lopputuloksista ei kuitenkaan kerrottu julkisuuteen.
Toinen eläkeryhmä eli niin kutsuttu Rantalan ryhmä jatkaa yhä työtään. Viimeisin neuvottelusessio päättyi puoli kahdeksan aikaan aamulla.
Rantalan ryhmän työstettävänä ovat hankalat aiheet, joista eniten riitelyä työnantaja- ja työntekijäpuolen välillä on herättänyt niin sanotun työttömyysputken poistaminen ja eläkeiän nosto.
Työnantajapuoli on vaatinut putken poistoa Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n suulla. Työntekijäpuoli on puolustanut nykyjärjestelmää.
Rantalan työryhmän neuvotteluja on kuvattu erittäin vaikeiksi.
SAK:ssa ja STTK:ssa oltiin YLE Uutisten mukaan pettyneitä neuvotteuiden katkeamiseen. EK:n lakiasiainjohtaja Lasse Laatunen arvioi puolestaan YLE:lle, että neuvottelupöytään voidaan palata vielä tänään.
Toisen työelämäryhmän puheenjohtaja Jukka Ahtela sanoi yöllä Etelärannassa olevansa tyytyväinen tulokseen, jota on neuvoteltu viime huhtikuusta alkaen.
Ahtelan ryhmä on saanut tehdä työtään julkisuudelta rauhassa. Se on keskittynyt enemmänkin työelämän laatuun liittyviin kysymyksiin.
Ahtelan mukaan yksityiskohtia neuvottelutuloksesta kerrotaan vasta myöhemmin illalla, kun se esitellään pääministeri Matti Vanhaselle (kesk.). Ahtela halusi myös odottaa Rantalan ryhmän tuloksia.
Ahtelan ryhmässä istunut STTK:n pääsihteeri Leila Kostiainen ei myöskään halunnut tuoreeltaan arvioida, kuinka paljon suomalaisten työuria nyt saaduilla esityksillä saadaan pidennettyä.
Hallitus pyytää OECD:ltä arvion eläketyöryhmien ehdotuksista 1.2.2010
FAKTAAhtelan ryhmän ehdotuksia 2.2.2010
Palkansaajat tyytyväisiä saavutettuihin eläkeuudistuksiin 1.2.2010
Eläkeneuvottelut jumissa 1.2.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi