sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Kimmo Kiljunen kieltäisi ilotulitteet yksityishenkilöiltä

18.2.2009 11:37

Kimmo Kiljunen

Kimmo Kiljunen

Kansanedustaja, Sdp:n eurovaaliehdokas Kimmo Kiljunen (sd) esittää, että ilotulitteet pitäisi kieltää yksityishenkilöiltä ja sallia luvanvaraisesti ainoastaan kaupungeille, kunnille, yhdistyksille ja vastaaville tahoille. Kiljunen on jättänyt asiaa koskevan kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi.

Hän perustelee asiaa sillä, että vaikka ilotulitteiden kauppa on säänneltyä, luvanvaraista ja valvottua toimittaa, yksityishenkilöiden ilotulitteiden huolimaton ja vastuuton käsittely aiheuttaa vuosittain lukuisia henkilö- ja omaisuusvahinkoja sekä häiriöitä.

Kiljunen muistuttaa, että pelastustoimen tehtävätilastojen mukaan vuodenvaihteessa 2007–2008 ilotulitteet aiheuttivat 14 prosenttia rakennuspaloista ja 34 prosenttia kaikista tulipaloista. Lisäksi tulitulitteet aiheuttavat kymmeniä sairaalahoitoa vaativia silmävammoja vuosittain, hän muistuttaa.

Lisäksi ilotulitteiden huolimaton käsittely ja ampuminen sallitun käyttöajan ulkopuolella aiheuttavat suurta haittaa asukkaille, lemmikkieläimille ja ympäristölle.

Norjassa ilotulitusraketit kiellettiin yksityishenkilöitä vuonna 2009. Norjan oikeusministeriö on perustellut rakettikieltoa lukuisilla henkilövahingoilla ja tulipaloilla.

Tulitteita myydään Suomessa noin 10 miljoonalla vuosittain.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.