28.10.2010 14:49
Bryssel. Pääministeri Mari Kiviniemi (kesk) patistaa EU:ta nopeasti kohentamaan digitaalisen alan yritysten mahdollisuuksia toimia Euroopassa. Hänen mukaansa eurooppalaiset yritykset ovat jääneet pahasti jälkeen sisältö- ja laitemarkkinoilla, mikä johtuu paljolti EU:n sisämarkkinoiden toimimattomuudesta.
"Ei ole mikään sattuma, että digitaalisen markkinapaikan tähtikaarti – Microsoft, Google, Amazon, Facebook, Apple – ovat kaikki Yhdysvalloista, jossa pohjana on suuri yhtenäinen markkina-alue", Kiviniemi sanoi puheessaan Brysselissä.
"Toisin kuin Yhdysvalloissa, eurooppalaiset digitaalisen alan toimijat joutuvat räätälöimään tuotteensa 27:ään erilaiseen kehikkoon, oli sitten kysymys tekijänoikeuksista, kuluttajansuojasta, taajuuspolitiikasta tai fyysisestä tietoliikenneinfrastruktuurista", Kiviniemi jatkoi.
Tiheässä säännösviidakossa on hänen mukaansa vaikea rakentaa maailmanluokan toimijoita.
"Nyt on aika rakentaa vahva eurooppalainen digitaalinen sisämarkkina. Tämä on ainoa keino pärjätä globalisaatiossa."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi