sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Kohuviestit lähetti Kanerva, ei media

1.4.2008 20:28

Oliko median vika tai ansio, että Ilkka Kanerva (kok) erotettiin ulkoministerin virasta? Ei ollut, sanovat mediatutkijat ja päätoimittajat.

"Mediahan tätä asiaa piti julkisuudessa niin kuin median tehtävään kuuluu. Mutta media ei lähettänyt tekstareita, ne lähetti ulkoministeri ihan itse", Helsingin Sanomien päätoimittaja Reetta Meriläinen muistuttaa. "Ja sillä on merkitystä, miten Suomen ulkoministeri käyttäytyy ja toimii muutenkin kuin tiukasti viran hoidossa."

Siihen, tehtiinkö uutisoinnissa ylilyöntejä tai käsiteltiinkö asiaa tarpeettoman laajasti, Meriläinen ei uskalla ottaa kantaa ennen perusteellista analyysiä.

"Joissain menettelytavoissa medialle tuli ehkä ylilyöntejä, syntyi ahdistelun maku. En tarkoita sillä normaalia kysymistä ja penäämistä, vaan tarkoitan hyökkäävyyttä. Pitäisi selvitellä, oliko uutisoinnissa sellaista."

Viestimiä on Kanerva-kohun aikana arvosteltu ulkoministerin riepottelusta ja yksityiselämän penkomisesta. Viimeksi eilen julkista mediakritiikkiä satoi kokoomuksen puheenjohtajalta Jyrki Kataiselta ja edellisen hallituksen ulkoministeriltä Erkki Tuomiojalta (sd). "Vähempikin revittely ja mässäily olisi riittänyt", Tuomioja kirjoitti nettipäiväkirjaansa.

Itä-Savo-lehden päätoimittajan Tuomo Yli-Huttulan mukaan asian laaja ja perusteellinen käsittely oli täysin perusteltua. "Vaikka tekstiviestien sisällöt eivät ministerin toimiin ja tehtäviin kuulukaan, niin kyllähän ne osoittavat poliitikosta jotain, täydellistä harkintakyvyn puutetta."

Valtio-opin dosentti Kimmo Grönlund Åbo Akademista tyrmää median arvostelun "lapsellisena". Hänen mukaansa media teki juuri sitä, mitä sen kuuluukin tehdä, tarkasteli kriittisesti, mitä poliitikot tekevät.

Grönlundin mukaan Kanerva olisi selvinnyt julkisuudesta helpommalla, jos hän olisi eronnut heti kun tekstiviestittely tuli julki. "Hän olisi voittanut tyylipisteitä ja ehkä saanut ihmisten sympatioitakin. Nyt tässä kävi huonommin kuin olisi tarvinnut käydä."

Mediatutkija Erkki Karvosen mukaan Kanerva-kohun käsittely viestimissä on malliesimerkki koko mediakentän muutoksesta. Ulkoministerin tekstiviestit nousivat pääuutiseksi myös päivälehdissä ja perinteisissä laatuviestimissä, jotka myös arvottavat uutisia yhä enemmän kiinnostavuuden mukaan, iltapäivälehtien tapaan.

"Yhä pienemmät asiat saatetaan noteerata hyvin isosti. Mutta kun kyse on ylimpään valtiojohtoon kuuluvasta henkilöstä, niin tärkeys ja kiinnostavuus lyövät kättä. Silloin asia on laillista riistaa mille tahansa medialle", Karvonen sanoo.

Huolissaan Karvonen on siitä, jos viestimet synnyttävät kohuja palkkioiden avulla. Kanervan tekstiviestittely tuli julki Hymy-lehdessä, joka maksoi viestien julkaisemisesta tanssija Johanna Tukiaiselle palkkion.

"Tässä itseään kunnioittava journalismi joutuu olemaan varuillaan, että kuinka pitkälle voidaan tähän suuntaan mennä", Karvonen sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.