25.8.2010 12:13
Laura Räty
Helsingin valtuuston kokoomusryhmän puheenjohtaja Laura Räty lyttää pääministeri Mari Kiviniemen (kesk) arvion Helsingin energiapolitiikasta.
Kiviniemi sanoi STT:n haastattelussa, että vihreät, Sdp ja kokoomus ovat tehneet Helsingissä hiilenmustaa energiapolitiikkaa vuosikausia.
Kaupunkilaiset joutuvat Kiviniemen mukaan maksamaan nyt siitä, että siellä ei ole harjoitettu keskustalaista energiapolitiikkaa ja käytetty enempää uusiutuvia energiamuotoja. Räty pitää puheita hurskasteluna.
"Kiviniemi on itse Helsingin kaupunginvaltuutettu ja on näin ollut mukana tekemässä helsinkiläisiä energiaratkaisuja", Räty sanoo.
Räty muistuttaa, että Helsinki on sitoutunut vähentämään hiilidioksidipäästöjä viidenneksellä vuoteen 2020 mennessä.
Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Puoskari (vihr) puolestaan myöntää, että Helsingin on syytä "tsempata" energiapolitiikassaan. Kivihiiltä käytetään edelleen liian paljon, mutta siitä ei hänen mielestään voi syyttää vihreitä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi