2.2.2008 1:02
Sdp:n puoluesihteeri Maarit Feldt-Ranta, 39, luopuu vapaaehtoisesti paikastaan Sdp:n puoluejohdossa.
Hän ei siis tavoittele jatkokautta puoluesihteerinä. Tehtävä on katkolla ensi kesäkuussa pidettävässä Sdp:n puoluekokouksessa.
"Tämä on ollut todella vaikea päätös", Feldt-Ranta sanoo. Päätös syntyi jo joulunpyhinä.
Vaikea se on muun muassa siksi, että pyyntöjä jatkokaudelle on hänen mukaansa tullut paljon.
"Olen kuitenkin päätynyt siihen, että en ole enää käytettävissä."
Feldt-Ranta sanoo, että päätös on henkilökohtainen. Mistään "puoluesihteerin uhraamisesta" vaalitappion jäljiltä ei hänen mukaansa ole kyse.
Puoluejohtaja Eero Heinäluoman kanssa hän kertoo olevansa erinomaisissa väleissä.
"Eero pyysi minua jatkamaan."
Yksi syy luopumiseen on terveys. Feldt-Rannalle puhkesi kymmenisen vuotta sitten migreeni, joka on nyt ärhäkässä vaiheessa.
"Se ei estä minua olemasta näissä tehtävissä, mutta se on yksi syy."
Kesäkuuhun asti Feldt-Ranta jatkaa Sdp:n puoluetoimistossa puoluekokouksen ja kuntavaalien suunnittelua niin kuin tähänkin asti. Hän jatkaa tietysti myös kansanedustajana.
"En häviä mihinkään."
Tyytymättömyyttä puoluesihteeriin on Feldt-Rannan mukaan ollut suuren vaalitappion jälkeen "tietenkin" ilmassa, mutta suoria erovaatimuksia hän ei ole kuullut.
Niin epäonnistumisia kuin onnistumisiakin hänellä on oman arvionsa mukaan ollut useita.
"Itse koen, että näin puolueen uudistustarpeet jo ennen vaaleja. Käynnistin paljon siihen liittyviä hankkeita ja tein muutoksia, jotka toivottavasti kantavat hedelmää."
"Yksi kollektiivinen epäonnistuminen oli tietysti vaalit", hän sanoo.
Vaalitappiosta hän ei silti aio ottaa leimaa itseensä, sillä sen syynä oli hänen mukaansa Sdp:n tekemä politiikka jo pitemmältä ajalta.
Seuraavan puoluesihteerin nimestä ei ole Sdp:ssä juuri ehditty spekuloimaan, kun Feldt-Rannan ratkaisusta ei ole tätä ennen ollut varmuutta.
"Tähän tarvitaan mahdollisimman laaja-alainen ihminen, jolla on paineensietokykyä, kielitaitoa ja joka aidosti rakastaa kentän kiertämistä."
Sdp:n puoluesihteeripeli alkoi heti 2.2.2008
Feldt-Ranta saa kenttäväeltä kritiikkiä 2.2.2008
Sdp menetti kannatusta, kokoomus suosituin tammikuussa 2.2.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi