sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Mauri Pekkarinen: Mainonnan sisältöön on vaikea puuttua

15.12.2007

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarisen (kesk) mielestä on "aika mahdoton ajatus", että julkinen valta alkaisi jollain tavoin puuttua mainonnan sisältöön. "Sanktiomahdollisuudet ovat aika vähäiset ja kynnys puuttua aika korkea", hän sanoo.

Kysymys mainonnan sisällöistä nousi julkiseen keskusteluun, kun kansanedustaja Mirja Vehkaperä (kesk) kysyi torstaina eduskunnan kyselytunnilta Pekkariselta mainonnan sisällöstä. Hän käytti esimerkkeinä muun muassa mainoksissa olevia puolialastomia naisia.

"Emmekö voi julkiselle, yleiselle mainonnalle mitään? Olenko ainoa, jota alusasumallinuket näyteikkunassa ärsyttävät?" Vehkaperä päätti puheenvuoronsa.

Pekkarisen mukaan mainonnan sisältöön ja esimerkiksi alusvaatemainoksiin puuttuminen olisi periaatteellisista syistä vaikeaa, koska Suomessa vallitsee sananvapaus. "Onhan ihmisiä alasti vaikka jossain taidenäyttelyssä. Jotakuta se voi loukata ja jotakuta ei. Se pitää hyväksyä", hän sanoo.

Suomessa mainoksien sisältöjä ohjaavat alan sisäiset mainonnan eettiset säännöt, joiden noudattamista valvoo Keskuskauppakamarin yhteydessä toimiva mainonnan eettinen neuvosto

Pekkarinen luonnehtii näitä sääntöjä korkeatasoisiksi. "Ne toimivat itseohjaavasti ja pitävät huolta, millaisia temppuja ja keinoja markkinoinnissa käytetään", hän sanoo.

Asiasta kysymyksen tehnyt kansanedustaja Vehkaperä sanoo, että hän ei vastusta sananvapautta eikä vaadi lainmuutoksia. Hän halusi herättää kysymyksellään keskustelua sopivuuden rajoista mainonnassa.

"Kehotan keskustelemaan esimerkiksi naisten kanssa työpaikoilla, miten he kokevat tämän päivän stereotypian naisista. Se on melko rankka ajatellen tulevia sukupolvia", Vehkaperä sanoo.

Vehkaperää huolestuttaa erityisesti nuorten ihmisten asema mainosten täyttämässä maailmassa.

"Itsemurhia tehdään, kun ei olla sopivan kokoisia ja näköisiä. Ihan aidosti ja oikeasti on huolestuttavaa tämä nuorten naisten pahoinvointi tietyssä iässä, kun he kasvavat naisiksi."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.