20.9.2009 8:06
Keskusta on jakanut useissa eri vaaleissa vaalitukea omilleen yleishyödyllisestä nuorten asumista tukevasta säätiöstä. Puheenjohtaja Matti Vanhanen on saanut säätiön entisenä puheenjohtajana tukea useissa eri vaaleissa. Säätiön nykyinen puheenjohtaja kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk) on myöntänyt tukea itselleen kolmissa viime vaaleissa.
Säätiö saa tukea Raha-automaattiyhdistykseltä (RAY) ja valtiolta. Vanhasen mukaan säätiön omat ja saadut tuet on eriytetty.
Vanhanen kertoi lauantaina Helsingin Sanomille, että hänen saamansa tuki on ollut kohtuullista ja "vain murto-osan" yli 23 000 euron presidentinvaalituesta.
"Enpäs muista", hän vastasi tarkempaan kysymykseen edellisten vaalien tuesta.
RAY aloittaa maanantaina viikkoja kestävän erityistarkastuksen Nuorisosäätiössä. Yhdistys käy läpi kaikki säätiön kuitit.
Nuorisosäätiön pomo: Kyllä poliitikkoja voi tukea 22.9.2009
Vanhanen väisteli kysymyksiä keskustalaisista säätiöistä 21.9.2009
Keskustan nuorisosäätiö asukkailleen: Vaalituki ei vaikuta vuokriin 21.9.2009
Keskustan säätiöistä monen tahon tutkinta 21.9.2009
Säätiöille vaalirahakohun takia muistutus rahanjaon säännöistä 20.9.2009
POIMINTAProfessori: Säätiön rahat sääntöjen mukaiseen käyttöön 20.9.2009
Urpilainen: Nova Groupin rahat vaikuttivat vaalitulokseen 19.9.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi