sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Oikeuskansleri: Kanervasta tehdyt valitukset eivät aiheuta toimia

31.3.2008 9:25 | Päivitetty: 31.3.2008 10:12

Markus Jokela / HS

Uupunut ulkoministeri Ilkka Kanerva palasi Suomeen ja perui osallitumisensa Lennart Meri-konferenssiin, jonka kokouksissa käsitellään lähinnä ulko- ja turvallisuuspoliittisia kysymyksiä.

Uupunut ulkoministeri Ilkka Kanerva palasi Suomeen ja perui osallitumisensa Lennart Meri-konferenssiin, jonka kokouksissa käsitellään lähinnä ulko- ja turvallisuuspoliittisia kysymyksiä.

Oikeuskansleri Jaakko Jonkka ei löytänyt ulkoministeri Ilkka Kanervan (kok) tekstiviestittelystä mitään lainvastaista. Jonkka korosti päätöksessään, ettei hänen tehtäviinsä kuulu ministerin eettinen tai moraalinen arviointi.

Hän toteaa päätöksessään myös, että eduskunnan tehtäviin kuuluu päättää, nauttiiko ministeri poliittista luottamusta.

Oikeuskansleri sai kaikkiaan yhdeksän kantelua Kanervasta. Niissä pyydettiin selvittämään, onko ulkoministeri käyttänyt väärin virka-asemaansa tai virkapuhelintaan.

Jonkka antoi yksityiskohtaisen ratkaisun ensimmäiseen Kanervasta tehtyyn kanteluun. Samassa yhteydessä hän ratkaisi muut kantelut.

Kanervan on tarkoitus tavata tänään Ruotsin ja Norjan ulkoministerit Helsingissä. Ulkoministerit keskustelevat muun muassa Venäjä-suhteista ja kriisinhallinnasta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.