sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

jalkapallo

Perparim Hetemaj uhkaili perussuomalaisten kansanedustajaa

28.4.2011 8:37

Perparim Hetemaj tuohtui perussuomalaisten kansanedustajan Teuvo Hakkaraisen puheista.

Perparim Hetemaj tuohtui perussuomalaisten kansanedustajan Teuvo Hakkaraisen puheista.

Suomen jalkapallomaajoukkueen keskikenttäpelaaja Perparim Hetemaj on suuttunut perussuomalaisten uuden kansanedustajan Teuvo Hakkaraisen puheista.

"Jos mä nään joku päivä tän idiootin niin tiputan ekalla!" Hetemaj uhkasi Facebookissa keskiviikkona päivällä Ilta-Sanomien mukaan. Illalla Hetemaj oli poistanut kirjoituksensa.

Hetemaj on kiihtynyt Helsingin Sanomien verkkosivuilta löytyvästä Hakkaraisen videohaastattelusta, jossa hän muun muassa puhuu "neekeriukoista" ja imitoi muslimien rukouskutsua.

Hetemaj on Kosovan albaani ja muslimi. Hänen siskonsa Fatbardhe Hetemaj oli ehdolla eduskuntavaaleissa kokoomuksen listalta mutta ei tullut valituksi.

Hakkarainen sanoi Ilta-Sanomille, että hänen lausuntonsa videolla on käsitelty väärin. Hän myös pyysi anteeksi Hetemajlta.

"Muita uhkauksia ei ole pahemmin tullut, ja jos niitä tulee, ne kestetään. En osannut odottaa, että saisin lausunnoista näin kovan ryöpytyksen. Jos olen Hetemajta loukannut, pyydän häneltä anteeksi."

Uhkailua on nähty aiemminkin. Kuluneella hallituskaudella 29-vuotias mies uhkaili Facebookissa tappavansa maahanmuuttoministeri Astrid Thorsin (r).

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.