perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Puheenjohtajaksi valittu Sinnemäki toivotti miehet tervetulleeksi vihreisiin

16.5.2009 15:19 | Päivitetty: 16.5.2009 17:23

Heikki Saukkomaa / LEHTIKUVA

Vihreiden väistynyt puheenjohtaja Tarja Cronberg (vas.) ja uusi puheenjohtaja Anni Sinnemäki vihreiden puoluekokouksessa Jyväskylässä lauantaina.

Vihreiden väistynyt puheenjohtaja Tarja Cronberg (vas.) ja uusi puheenjohtaja Anni Sinnemäki vihreiden puoluekokouksessa Jyväskylässä lauantaina.

Kansanedustaja Anni Sinnemäki valittiin yksimielisesti puolueen puheenjohtajaksi seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi.

Sinnemäen valinta oli selvä jo pitkään, sillä hänelle ei ilmaantunut vastaehdokasta. Hänet siis suorastaan huudettiin puheenjohtajaksi.

Kiitospuheessaan Sinnemäki kertoi, että hänen suurin haasteensa vihreiden puheenjohtajana on talouspolitiikka. Hän on huolestunut työttömyyden kasvusta ja etenkin nuorisotyöttömyyden rajusta kasvusta. Hän myönsi, että tämä hirvittää ja että tilanne on erittäin vakava.

Sinnemäki ehdotti, että Suomeen tulee löytää hitaan kasvun ajan talouspolitiikan ohjauskeinot. Hän korosti, että on päätettävä, miten palkkaneuvotteluja tulevaisuudessa koordinoidaan. Hän toivoikin hyvää yhteistyötä SAK:n uuden puheenjohtajan Lauri Lylyn kanssa.

Sinnemäki kantoi myös huolta miesten puuttumisesta puolueesta. Samaan asiaan puuttui moni muukin puoluekokousedustaja poliittisessa keskustelussa.

"Tässä vaiheessa voin vain todeta: miehet tervetuloa mukaan silläkin uhalla, että käsityksemme joistakin asioista muuttuu. Meidän on pystyttävä tekemään vihreistä paikka, johon ihmiset tulevat, koska he uskovat, että täällä voi muuttaa asioita", hän linjasi.

Sinnemäen valinta puheenjohtajaksi merkitsee myös sitä, että hän siirtyy työministeriksi puheenjohtajuudesta luopuneen Tarja Cronbergin seuraajaksi.

Ministerin vaihtumisesta päätetään ensi viikolla puolueen eduskuntaryhmän ja valtuuskunnan yhteiskokouksessa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Päivän kysymys

Tuoko Anni Sinnemäki vihreille uusia äänestäjiä?

Anni Sinnemäki saa johdettavakseen puolueen, jolla on äänestäjiä vähemmän kuin kannatusta.

Kyllä 35% Ei 65%

Vastanneita 8880

Äänestys on päättynyt.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.