sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Puoluetoveri Tiuralle: Suututtaa hirveästi

2.4.2010 14:19

Hanna-Leena Hemming

Hanna-Leena Hemming

Puolueloikkauskohun kehittäneen kansanedustaja Marja Tiuran (kok) puoluetoveri, niin ikään kokoomuslainen Hanna-Leena Hemming sanoo suoraan olevansa vihainen viime päivien tapahtumien vuoksi.

"Minua suututtaa aivan hirveästi", kansanedustaja sanoo.

"Tästä syntyy kuva, että kaikki kansanedustajat ovat täysin kelvottomia ja korruptoituneita. Se on suuri vääryys meille, jotka yritämme kansanedustajina toimia koko ajan oikein ja rehellisesti", Hemming purkaa harmistustaan.

Kohu koskee suunnitelmia Tiuran siirtymisestä kokoomuksesta keskustan kansanedustajaksi heti viime eduskuntavaalien jälkeen 2007.

Tiura itse sanoo, että häntä kosiskeltiin loikkaamaan keskustaan. Muut ovat julkisuudessa kertoneet, että loikkauksessa Tiura oli itse aloitteellinen ja yritti näin kiristää itselleen ministeripaikkaa.

Suuresta äänimäärästään huolimatta Tiura ei ole saanut ministerinsalkkua.

Hemming ei halua täsmentää, kehen hänen suuttumuksensa kohdistuu, mutta on selvää, että moitteet on osoitettu Tiuralle itselleen, sillä Hemming sanoo, että tiedotusvälineiden toiminnasta hänellä ei ole valittamista.

"On ihan oikein, että asiaa käsitellään."

Tiura toi itse kolmen vuoden takaisen puolueenvaihtomahdollisuuden julkisuuteen kertomalla asiasta Apu-lehden haastattelussa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.