lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Riikka Manner: Raskauden ei pitäisi vaikuttaa työnhakuun

23.7.2009 14:39

Riikka Manner

Riikka Manner

Tuore europarlamentaarikko Riikka Manner (kesk) hämmästelee mielipiteitä, joiden mukaan hänen olisi pitänyt kertoa raskaudestaan jo vaalikampanjansa aikana.

Manner valittiin EU-parlamenttiin kesäkuun alussa. Hän kertoi keskiviikkona jäävänsä äitiyslomalle todennäköisesti loka–marraskuun vaihteessa. Synnytyksen laskettu aika on marraskuun lopulla.

"Kampanjavaiheessa olivat menossa raskauden ensimmäiset kuukaudet. Jokainen tietää, että siinä vaiheessa on vielä niin paljon kaikenlaisia riskejä olemassa, ettei välttämättä uskalla lähipiirillekään kertoa", Manner toteaa.

"Eikä raskaus muutenkaan ole sellainen asia, joka vaikuttaa työnhakuun", hän huomauttaa.

EU-parlamentin jäsen voi olla lapsen syntymän vuoksi poissa enimmillään yhdeksän kuukautta: kolme ennen syntymää ja kuusi sen jälkeen. Manner ei vielä tiedä, kuinka pitkän äitiysloman aikoo pitää.

"Se riippuu tilanteesta ja omasta ja lapsen voinnista, mutta maksimissaan kuusi kuukautta", hän arvioi.

Manner ei saa äitiysloman ajaksi sijaista kuten eivät muutkaan parlamentaarikot. Hänen avustajansa Emilia Pernaa seuraa parlamentin istuntoja sekä valiokunta- ja ryhmäkokouksia kuten normaalistikin.

"Hän raportoi niistä minulle, enkä muutenkaan ole katoamassa maan alle. Parlamenttikausi on viisi vuotta, ja olen siitä poissa muutaman kuukauden. En ole varmaan parlamentissa ensimmäinen enkä toivottavasti viimeinenkään nainen, joka saa lapsia", Manner sanoo.

Euroedustaja voi poissaolonsa aikanakin osallistua halutessaan parlamenttityöskentelyyn, esimerkiksi tärkeisiin äänestyksiin.

Suomen euroedustajista äitiyslomalla ovat aiemmin olleet Piia-Noora Kauppi (kok) ja Marjo Matikainen-Kallström (kok).

Kansanedustajillekaan ei hankita äitiyslomasijaisia. Eduskunnasta voi olla poissa lakisääteisen äitiys- ja vanhempainvapaan ajan eli 263 arkipäivää.

"Edustajasta itsestään on kiinni, miten pitkään hän haluaa olla. Suurin osa käyttää ajan kokonaan", kertoo palkkasihteeri Mirja Ruokonen eduskunnan tilitoimistosta.

Kuluvalla vaalikaudella äitiyslomalla on ollut kahdeksan kansanedustajaa. Isyyslomaa on pitänyt kaksi.

Myös kansanedustajat voivat osallistua istuntoihin ja kokouksiin äitiyslomalla olleessaan, jos haluavat.

Lisää aiheesta:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Päivän kysymys

Pitäisikö vaaleissa ehdokkaina olevien kertoa perheenlisäyksestä?

Europarlamenttiin kesäkuussa valittu Riikka Manner kertoi keskiviikkona raskaudestaan. Hän jää äitiyslomalle loka-marraskuussa.

Kyllä 45% Ei 55%

Vastanneita 8480

Äänestys on päättynyt.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.