17.10.2007 22:09
Peruspalveluministeri Paula Risikko (kok) ei vielä keskiviikkona pystynyt lupaamaan, että kiireellinen hoito voidaan antaa kaikkialla Suomessa, jos työtaistelu alkaa.
Kiireellistä hoitoa ovat muun muassa synnytykset, syöpähoidot, ensiapu ja tehohoito. Kiireellisen hoidon turvaaminen on tietenkin sosiaali- ja terveysministeriön tavoite.
"Tilanne on todella erittäin vakava", Risikko sanoi.
Hän huomautti, että eri alueilla vaikeudet ovat eri mittaluokkaa. "Kun saattaa olla, ettei ole lähimainkaan toista sairaalaa."
Risikko ei keskiviikkoon mennessä saamiensa tietojen varassa osannut sanoa, missä päin Suomea tehyläisten uhkaamat irtisanomiset aiheuttavat suurimmat vaikeudet, jos ne toteutuvat.
Sosiaali- ja terveysministeriö joutuu pyytämään lääninhallituksilta lisää tietoja sairaaloiden tilanteesta. Niitä odotetaan ensi maanantaiksi.
Suurimmat uhat kohdistuvat erikoissairaanhoitoon, eikä niihin tehtäviin pystytä Risikon mukaan kouluttamaan uutta väkeä riittävän nopeasti. Kaikki keinot otetaan hänen mukaansa silti käyttöön.
Tällä viikolla sosiaali- ja terveysministeriö lähettää kirjeen kuntiin ja sairaanhoitopiireihin, jossa niitä pyydetään itse tiedottamaan mahdollisimman tarkasti, mitä hoitoa niiden alueella pystytään antamaan, jos työtaistelu alkaa.
Sosiaali- ja terveysministeriön hallitusneuvos Pekka Järvinen kertoi, että erityisen vaikeita jo tiedossa olevia paikkoja ovat sellaiset synnytys- ja teho-osastot, joiden hoitajista yli puolet aikoo irtisanoutua.
Esimerkiksi Pohjois-Karjalan keskussairaalassa aikovat Helsingin Sanomien tietojen mukaan irtisanoutua kaikki ensiapuosaston hoitajat.
Vuosilomalta tavoitettu Pohjois-Karjalan sairaanhoitopiirin johtaja Pertti Palomäki ei osannut keskiviikkona sanoa, miten erikoissairaanhoitoa vaativa ensiapu voitaisiin taata työtaistelutilanteessa.
"Kukaan ei vielä tiedä, miten selviämme", hän myönsi.
Perusensiapuun hoitajia voitaneen Palomäen mukaan siirtää muilta osastoilta.
"Se varmaan merkitsisi ajanvaraustoiminnan lopettamista muilta osastoilta", Palomäki sanoi.
"Lähin erikoissairaanhoidon ensiapupiste on Kuopiossa, mutta siellä on varmaan ihan samanlainen tilanne. Heillä on varmaan omissakin potilaissa riittävästi tekemistä", Palomäki totesi.
Tehyn työtaistelu iskee Husissa lapsiin, synnytyksiin ja leikkauksiin 17.10.2007
Työnantaja tarkistaa tehyläisten irtisanoutumishalun kirjeillä 17.10.2007
TAUSTASairaanhoitopiirit varautuvat irtisanoutumisiin 17.10.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi