tiistai 9.2.2010 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Sailas pitää ilmaista päivähoitoa mahdollisena

24.8.2008 8:26

Raimo Sailas

Raimo Sailas

Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Raimo Sailaksen mukaan ilmainen päivähoito maksaisi saman verran kuin tuore metsäveropäätös, eli noin 200–300 miljoonaa euroa. Viimeksi ilmaista päivähoitoa on ehdottanut Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen.

Sailaksen mielestä onkin väärin sanoa, että ilmainen päivähoito olisi kallis uudistus. Hän toteaa sanomalehti Kalevan haastattelussa myös, että ilmaisen päivähoidon rahoituksen ei voida sanoa olevan mahdotonta.

Sailas kuitenkin kannattaa maksullista päivähoitoa, sillä hänen mielestään palveluista pitää maksaa, jotta niiden arvostus ja laatu voidaan taata. Talouden näkökulmasta ajateltuna myös vanhusten- ja terveydenhuolto ajavat Sailaksen mielestä päivähoidon edelle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.