3.3.2010 5:14 | Päivitetty: 4.3.2010 9:04 | Kommentit
Lakkovahti, ahtaaja ja varapääluottamusmies Asko Mäki-Rahkola Vuosaaren sataman portilla lakkovahtina torstaiaamuna.
Kaikki Suomen satamat pysähtyivät aamukuudelta ahtaajien lakon takia. Lakon alkaminen varmistui, kun työkiistan sovittelu keskeytettiin puolenyön jälkeen.
Sovintoesitystä ei voitu jättää, koska osapuolten näkemykset olivat niin kaukana toisistaan.
Uutta tapaamista ei vielä sovittu, eikä valtakunnansovittelija Esa Lonka vielä neuvottelujen keskeytyessä tiennyt, milloin hän kutsuu osapuolet uusiin neuvotteluihin.
Ahtaajien työkiistan sovittelu alkoi valtakunnansovittelijan toimistolla heti autoliikenteen työkiistan ratkettua keskiviikkona iltapäivällä.
Lakko hidastaa pahasti Suomen vientiä ja teollisuutta. Sen on arvioitu pysäyttävän ulkomaankaupasta 80 prosenttia. Pitkittyessään se tyhjentää myös kauppojen hyllyjä. Ensimmäisenä puutetta tulee todennäköisesti tuoreista tuontivihanneksista ja -hedelmistä.
Metsäteollisuus ry:n mukaan lakko romuttaa metsäteollisuuden viennin elpymisen, sillä se pysäyttää vienti- ja tuontikuljetukset ja siten toimitukset asiakkaille.
"Lakon vaikutukset vähentävät suomalaista työtä ja työpaikkoja metsäteollisuudessa ja sen verkostossa muilla aloilla", sanoo toimitusjohtaja Timo Jaatinen tiedotteessa.
Metsäteollisuus ry arvioi, että metsäteollisuuden vientituloja menetetään 30 miljoonaa euroa jokaisena lakkopäivänä. Paperiteollisuus valmistaa Suomessa päivittäin noin 20 000–25 000 rullaa paperia. Näillä määrillä varastotilat täyttyvät nopeasti, eikä tuotantoa voida jatkaa.
Ahtaajat järjestävät torstaina mielenosoitusmarssin Helsingissä. Ahtaajat marssivat kello 17 Kiasmalta Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n pääkonttorille Etelärantaan.
Torstaina sovitellaan kolmatta AKT:n työtaistelua. Se koskee huolinta-alaa ja varastoterminaaleja.
Jos varastoterminaalien työntekijöiden työehtosopimuksesta ei päästä sopimukseen, työtaistelu pysäyttää 12:n huolinta-alan yrityksen toiminnan.
Lakossa olisi suurin osa sopimuksen piirissä olevasta 1 000:sta varasto- ja kuljetusalojen työntekijästä.
Satamalakko jatkunee yli viikonlopun 5.3.2010
SAK:n Lyly odottaa ahtaajalakossa sovittelijan siirtoa 5.3.2010
AKT toivoo valtakunnansovittelijalta aktiivisuutta lakon sovittelussa 5.3.2010
EK vaatii muutosta lakkolakeihin 4.3.2010
Huolinta-alan lakko siirtyy ensi viikolle 4.3.2010
EK: Kolmetuhatta ahtaajaa ajaa koko maan ahdinkoon 4.3.2010
Vanhanen: Ahtaajien lakossa on riski pitkään työtaisteluun 4.3.2010
Ahtaajien neuvottelut karahtivat muutosturvaan 4.3.2010
UPM pysäytti jo ensimmäisen tehtaan 4.3.2010
Ahtaajien lakko ei tuo ruokapulaa – karambola voi puuttua tiskiltä 4.3.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi