28.10.2009 9:17
Tuoreen mielipidekyselyn mukaan 52 prosenttia kansalaisista on tyytymätön hallituksen toimintaan.
Vain reilu kolmannes eli 35 prosenttia antaa hallitukselle hyvän arvosanan.
Edellisen kerran hallituksen suosio oli yhtä alhaalla syksyllä 2007.
Tyytyväisimpiä hallitukseen ovat yli 60-vuotiaat. Eniten heikkoja arvosanoja antavat 35–60-vuotiaat suomalaiset.
Eniten näkemykset hallituksen onnistumisesta ovat synkentyneet ikäryhmässä 35–49-vuotiaat.
Ammattiryhmistä myönteisimmin suhtautuvat johtajat, ylemmät toimihenkilöt ja yrittäjät, kielteisimmin työntekijät ja työttömät. Etenkin alempien toimihenkilöiden kuva maan hallituksen toiminnasta on muuttunut selvästi aiempaa kielteisemmäksi.
Kuten arvata saattaa myönteisimmin hallitukseen suhtautuvat keskustan ja kokoomuksen kannattajat.
Kiinnostavaa on se, että hallituspuolue Vihreiden kannattajien näkemykset hallituksen onnistumisesta painuvat heikon puolelle.
Keskustan kannattajat suhtautuvat hallitukseen myönteisemmin kuin keväänä. Kokoomuksen ja vihreiden kannattajien suhtautuminen on kutakuinkin ennallaan.
Parhaat arvosanat hallitus saa kansalaisilta ulkopolitiikan hoitamisesta, heikoimmat työllisyystilanteesta.
Kritiikkiä tulee lisäksi kansantalouden tilan parantamisesta, verotukseen liittyvistä päätöksistä sekä työttömien ja lomautettujen tarpeiden huomioimisessa.
Työllisyyden hoidossa hallituksen arvosana on lähes romahtanut kuluneen vuoden aikana.
Kansalaiset tuomitsevat ay-liikkeen vaalirahoituksen 28.10.2009
Kokoomuksen huippukannatuksen hiipuminen jatkui 28.10.2009
Keskustan kannattajien rivit suorenemassa 28.10.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi