sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Urpilainen vaatii kaikkia euromaita vakuusmallin kehittelyyn

25.8.2011 11:55

Roni Rekomaa / LEHTIKUVA

Jutta Urpilaisen mukaan pitäisi yrittää löytää vakuusmalli, joka sopisi useille euromaille.

Jutta Urpilaisen mukaan pitäisi yrittää löytää vakuusmalli, joka sopisi useille euromaille.

Pori. Sdp:n puheenjohtaja valtiovarainministeri Jutta Urpilainen vaatii kaikkia euromaita mukaan hyväksyttävän vakuusmallin kehittelyyn, jos Suomen ja Kreikan sopimat vakuudet eivät käy.

Urpilainen muistutti Sdp:n eduskuntaryhmän ja puoluehallituksen kesäkokouksessa Porissa, että muut EU-maat ovat jo kahdesti antaneet periaatteellisen suostumuksensa Suomen vaatimiin vakuuksiin. Vakuudet eivät siten tulleet kenellekään yllätyksenä.

"Usea muukin euromaa on ilmoittanut halustaan saada vakuuksia. Suomen ja Kreikan sopima käteismalli ei kuitenkaan voisi toimia kaikkien euromaiden kohdalla", Urpilainen myönsi.

Nyt olisi Urpilaisen mielestä vielä kertaalleen katsottava, löytyisikö sellainen vakuusmalli, joka sopisi useille euromaille.

"Näitä keskusteluja käymme päivittäin sekä virkamiestasolla että poliittisella tasolla", Urpilainen sanoi.

Suomessa näyttää olevan Urpilaisen mielestä niitäkin, jotka haluaisivat hallituksen heittävän vakuusasiassa pyyhkeen kehään ja antautuvan. Hän vakuutti, että Sdp ei tule antamaan periksi vakuusvaatimuksissaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.