sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Uusi yliopistolaki sai huutia mielenosoituksessa marssineilta

Opetusministeri: Toiseksi parasta, mitä yliopistoille on tapahtunut

Julkaistu: 20.2.2009 lehdessä osastolla Politiikka

CHRISTIAN WESTERBACK / HS

Helsingin mielenosoittajat uskoivat uuden yliopistolain suosivan elineinoelämää palvelevaa tutkimusta ja sortavan humanisteja.<br/>

Helsingin mielenosoittajat uskoivat uuden yliopistolain suosivan elineinoelämää palvelevaa tutkimusta ja sortavan humanisteja.

 "Tältä näyttää autonomia", luki uutta yliopistolakia vastustaneen kulkueen kärkiplakaatissa, kun yli tuhatpäinen joukko marssi pitkin Helsingin Aleksia teknon säestämänä torstaina iltapäivällä.

Opiskelijatoiminta-verkosto ja paikalliset ryhmät järjestivät mielenilmauksia ja ulosmarsseja myös Tampereella, Turussa, Joensuussa, Rovaniemellä ja Oulussa. Jyväskylästä tultiin bussilla Helsinkiin.

Helsingissä mielenosoitus huipentui yliopiston hallintorakennuksen valtaukseen.

Alkuillasta rakennuksessa oli arviolta 70 opiskelijaa, joista osa aikoi myös yöpyä siellä.

"OPM (opetusministeriö) häpeä, lakinne on typerä", huusi enimmäkseen opiskelijoista mutta myös henkilöstön edustajista koostunut marssijoukko, vaikka opetusministeri Henna Virkkunen (kok) puhkui ylpeyttä ja tyytyväisyyttä tultuaan valtioneuvoston istunnosta, jossa lakiesitys oli juuri hyväksytty.

"Tämä on toiseksi paras asia, mitä yliopistoille on tapahtunut niiden perustamisen jälkeen", Virkkunen suitsutti.

Ministeri puolsi ulkopuolisten enemmistöä yliopistojen hallinnossa sillä, ettei hallitus pystyisi tekemään strategisia valintoja, jos päättämässä ovat perinteiseen tapaan tiedekuntien edustajat. Mielenosoittajat taas vakuuttivat, että "vastuuta voi kantaa ryhmässä".

"Ne ovat monen lukon takana", Virkkunen rahoitteli lukukausimaksuista huolestuneita.

Hän muistutti, että maksuja EU- ja Eta-maiden ulkopuolisilta voidaan alkaa periä viiden vuoden kokeilussa vain opetusministeriön kanssa sovittavissa englanninkielisissä maisteriohjelmissa.

Virkkusen mielestä nyt ei ole mitään syytä lähteä viivästyttämään "valmista lakia" esimerkiksi vuodella, kuten parissa päivässä kerätyssä adressissa on vaadittu.

Virkkunen huomautti, että yliopistoissa valmistaudutaan jo täyttä vauhtia sopeutumaan uusiin raameihin.

Juuri paikallisen tason eli tiedekuntien ja laitosten hallinnoinnin tulevaisuus huolestutti useita mielensoittajia.

"Uusi malli kaventaa demokratiaa ja uhkaa tieteen vapautta", uskoivat Riitta Matilainen ja Matleena Frisk, jotka olivat tehneet jogurttipurkeista ja riisistä helistimet. He ovat tutkijakoulutettavia yhteiskuntahistorian laitoksella.

Hallintorakennuksen vallanneista pääosa leiriytyi illalla rehtorin toimiston oven eteen.

"Tarkoitus on laatia yhteinen julkilausuma. Aamulla voidaan esittää kunnolla päin naamaa epäluottamuslause yliopiston johdolle", matematiikkaa opiskeleva Joonas Mäkinen sanoi.

Uudistuksista tuohtuneet opiskelijat valtasivat hallintorakennuksen viimeksi maaliskuussa 1990.

Käytännöllistä filosofiaa opiskeleva Joonas Ottmann sanoi pelkäävänsä yliopistoissa tuotettavan tiedon muuttuvan uudistuksessa kauppatavaraksi.

"Yliopistolaista annettuja lausuntoja ei ole otettu kuuleviin korviin", Ottmann sanoi.

"On puhuttu paljon humanisteista, mutta luulen, että suurimmassa vaarassa ovat luonnontieteet. Tehdäänkö niistä vain Nokian ja muiden ulkoistettuja tuotekehitysosastoja?" matematiikkaa ja kieliteknologiaa opiskeleva Antti Karhunen kyseli.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.