sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Väyrynenkin käy kokoomukselle, kunhan pysyy ruodussa

19.1.2010 16:48

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Sampsa Kataja ei pidä konkaripoliitikko Paavo Väyrysen mahdollista nousua pääministeriksi hallitusyhteistyölle ongelmallisena asiana. Edellytyksenä on, että uusi pääministeri sitoutuu hallitusohjelmaan ja muihin yhdessä sovittuihin päätöksiin.

"Väyrynen käy siinä missä muutkin, jotka jatkavat sillä linjalla, joka on yhdessä sovittu", Kataja sanoo STT:lle.

Kataja muistuttaa, että vaikka keskustan puheenjohtajavalinta on yksinomaan puolueen oma asia, pääministerin valinta on jo toinen juttu. Siihen, että uudesta puheenjohtajasta voisi tulla myös pääministeri, vaaditaan hallituspuolueiden yhteisymmärrys.

"Jos yhteisymmärrystä ei löydy, on uusi pääministeri joku muu kuin keskustan uusi puheenjohtaja: joko nykyinen tai joku muu keskustasta tai jostakin muusta puolueesta."

Katajan mukaan Vanhasen hallituksen ministerinä Väyrysen on täytynyt jo nytkin olla sitoutunut hallituksen linjaan, mutta se on näkynyt lähinnä hänen nykyisen toimenkuvansa kautta. Pääministerin asemassa vaaditaan ehdotonta sitoutumista myös muille tonteille, Kataja painottaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.