sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Valtiovarainministeriö leikkaa energiarahoista

30.7.2010 15:36 | Päivitetty: 30.7.2010 16:18

Valtiovarainministeriö leikkaa työ- ja elinkeinoministeriön esitystä ensi vuoden energiamäärärahoista. Kaikkiaan energiamäärärahat ovat nousemassa vajaaseen 136 miljoonaan. TEMin esitys oli 182 miljoonaa.

Ensi vuonna käyttöön on tulossa uusiutuvan energian syöttötariffi, jolla tuetaan tuulivoimalla, biokaasulla, metsähakkeella, pienvesivoimalla ja kierrätyspolttoaineella tuotettua sähköä. Lakiesitys on parhaillaan työn alla.

Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) esitti syöttötariffiin 62 miljoonaa euroa ensi vuodeksi, mutta valtiovarainministeriö höyläsi omassa esityksessään määrärahan 53 miljoonaan.

Vuonna 2011 on määrä käyttää rahaa myös muun muassa liikenteen biopolttoaineita valmistavien koelaitosten perustamiseen. TEM esitti erilaisiin energiatukiin kaikkiaan 86 miljoonaa. Valtiovarainministeriön käsittelyn jälkeen jäljellä oli 64 miljoonaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.