3.1.2008 6:01
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) ehdottaa, että työsuhdematkalipusta tehtäisiin nykyistä monipuolisempi ja houkuttelevampi. Näin voitaisiin moninkertaistaa joukkoliikenteen käyttöä.
Vanhanen toivoo torstain Suomenmaa-lehdessä, että asiasta sovittaisiin vuoden 2009 palkkaneuvotteluissa osana pitkäaikaista palkkasopimusta. Silloin osa palkankorotuksista annettaisiin työsuhdematkalippuna.
Työsuhdematkalipun käyttö tuli mahdolliseksi vuonna 2006, mutta sen suosio on jäänyt vähäiseksi. Siinä työnantaja maksaa ainakin osittain työntekijöilleen joukkoliikennelipun. Työntekijälle lippu on 75-prosenttisesti verotettavaa tuloa ja tarkoitettu vain hänen omaan käyttöönsä.
Vanhasen mielestä työsuhdematkalipun pitäisi olla maksukortti, joka kelpaa busseissa, junissa, metrossa ja takseissa. Vanhasen kaavailuissa lippu ei olisi enää henkilökohtainen, vaan sen saisi antaa puolisolleen tai lapsilleen tai vaikkapa myydä eteenpäin sopivaan hintaan.
"Tärkeintä olisi se, että liikennöitsijät voisivat saada rahaa itselleen vain kehittämällä palveluita, joita matkustajat haluavat käyttää. Uskon, että korttien raha kiertäisi lopulta liikennevälineisiin vaikka junamatkana hiihtolomalla", Vanhanen kirjoittaa lehdessä.
Vanhanen perustelee ehdotustaan sillä, että kasvihuonepäästöjä on vähennettävä myös liikenteessä ja siellä tavoitteeseen voidaan päästä vähentämällä yksityisautoilua ja lisäämällä joukkoliikennettä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi