21.6.2011 13:37 | Päivitetty: 21.6.2011 14:31
Jan Vapaavuori valittiin kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi tiistaina kokouksessaan ryhmän uudeksi puheenjohtajaksi Jan Vapaavuoren.
Entiselle asuntoministerille ja kolmannen kauden kansanedustajalle povattiin ministeripaikkaa myös uudessa hallituksessa, mutta hän jäi ulos.
Ryhmän ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin mikkeliläinen Lenita Toivakka, toiseksi varapuheenjohtajaksi turkulainen Petteri Orpo ja kolmanneksi varapuheenjohtajaksi nurmijärveläinen Outi Mäkelä.
Ryhmän edellinen puheenjohtaja Pekka Ravi on kokoomuksen eduskuntaryhmän ehdokas eduskunnan puhemiehistöön.
Vain kolmannesta paikasta äänestettiin Mäkelän ja Sanni Grahn-Laasosen kesken.
Vapaavuoren valinta tehtävään oli tiettävästi puheenjohtaja Jyrki Kataisen toive. Vapaavuori sai viime vaalikaudella yli puoluerajojen paljon tunnustusta toiminnastaan asuntoministerinä, mutta jäi silti vaille ministerinpaikkaa.
Halonen antoi eduskunnalle ilmoituksen pääministeriehdokkaasta 21.6.2011
Tässä on uusi hallitus 20.6.2011
Valtiosihteerien määrä on kasvamassa 21.6.2011
Päivi Räsänen valittiin sisäministeriksi 20.6.2011
Heidi Hautalasta ja Ville Niinistöstä Vihreiden ministerit 20.6.2011
Stubb lupaa erittäin Eurooppa-myönteistä politiikkaa 20.6.2011
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi