lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Vapaavuoresta kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja

21.6.2011 13:37 | Päivitetty: 21.6.2011 14:31

Christian Westerback / HS

Jan Vapaavuori valittiin kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.

Jan Vapaavuori valittiin kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi tiistaina kokouksessaan ryhmän uudeksi puheenjohtajaksi Jan Vapaavuoren.

Entiselle asuntoministerille ja kolmannen kauden kansanedustajalle povattiin ministeripaikkaa myös uudessa hallituksessa, mutta hän jäi ulos.

Ryhmän ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin mikkeliläinen Lenita Toivakka, toiseksi varapuheenjohtajaksi turkulainen Petteri Orpo ja kolmanneksi varapuheenjohtajaksi nurmijärveläinen Outi Mäkelä.

Ryhmän edellinen puheenjohtaja Pekka Ravi on kokoomuksen eduskuntaryhmän ehdokas eduskunnan puhemiehistöön.

Vain kolmannesta paikasta äänestettiin Mäkelän ja Sanni Grahn-Laasosen kesken.

Vapaavuoren valinta tehtävään oli tiettävästi puheenjohtaja Jyrki Kataisen toive. Vapaavuori sai viime vaalikaudella yli puoluerajojen paljon tunnustusta toiminnastaan asuntoministerinä, mutta jäi silti vaille ministerinpaikkaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.