21.12.2010 13:41
Veronmaksajain keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen arvioi, että ensi kevään eduskuntavaaleista on tulossa verovaalit. Verokeskustelua on Lehtisen mukaan hyvä käydä tiistaina julkaistun Hetemäen verotyöryhmän esityksen pohjalta.
"Veroa maksavilla kansalaisilla ja koko hyvinvointiyhteiskunnalla on vaaleissa paljon pelissä. Siksi keskustelussa tulisi välttää kevytmielistä populismia ja lyhytnäköistä irtopisteiden hakua", Lehtinen sanoo.
Lehtinen oli itse mukana työryhmässä, jonka esitys on nyt siirtämässä palkansaajien verotusta entistä selvemmin ansiotulojen verotuksesta kulutusverotukseen.
Kriitikoiden mukaan tällainen painotus on epäoikeudenmukainen ja muuttaa Suomea entistä selvemmin tasaveromaaksi.
Lehtisen mukaan verotuksen tulee tukea mahdollisimman hyvin työllisyyttä, tuottavuutta ja talouskasvua. Hän muistuttaa, että Suomi on tässä suhteessa taantuman jälkeen haasteiden edessä.
Lehtinen povaa, että työryhmän esityksestä syntyy vilkas keskustelu. "Näin luonnollisesti täytyykin olla. Tärkeää on kuitenkin nähdä metsä puilta ja esitykset kokonaisuutena."
Lehtisen mukaan verotyöryhmän esitys antaa pohjan suurille linjoille, uudistuksen yksityiskohdat hioutuvat jatkossa.
Veronmaksajain keskusliitto esittää omat verolinjauksensa alkuvuodesta.
Poliitikot nuivina verotyöryhmän esitykselle 21.12.2010
Työryhmä: Asuntolainan korkotukea ja kotitalousvähennystä leikattava 21.12.2010
Kaupan liitto pettyi verotyöryhmän esitykseen 21.12.2010
EK huolissaan yritysten kilpailukyvystä, STTK keskituloisista 21.12.2010
Näin veroesitykset osuisivat suomalaisiin 21.12.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi