Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Vuohenjuusto-leipäsalaatti

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

200 g vuohenjuustoa

4 palaa leipää

puntti vihreää parsaa

loraus oliiviöljyä

2 valkosipulinkynttä

rasia kirsikkatomaatteja

reilusti salaatinlehtiä (esim. tammenlehvä, vuonankaali)

Kastike:

1 pieni salottisipuli

 2 rkl valkoviinietikkaa

1 tl dijon-sinappia

1 dl ekstraneitsytoliiviöljyä

1 tl hunajaa

suolaa

mustapippuria myllystä

 Leikkaa vuohenjuusto siivuiksi ja laita jokaisen leivän päälle yksi siivu. Paahda leipiä 200-asteisessa uunissa, kunnes juusto alkaa saada väriä. Tarvittaessa voit pitää leipiä grillivastuksen alla. Mausta mustapippurilla.

 Leikkaa parsojen varsista puiseva tyvi pois ja pese parsat. Paksummat voit myös tarvittaessa kuoria.

 Viipaloi valkosipuli. Kuumenna pannulla reilu loraus oliiviöljyä, lisää valkosipulit ja parsat ja kuullota 5–10 minuuttia, kunnes parsat ovat hieman pehmenneitä mutta rapsakoita. Mausta suolalla ja pippurilla.

 Silppua salottisipuli aivan pieneksi ja sekoita muiden kastikkeen ainesten kanssa. Kokoa salaatti salaatinlehdistä, kirsikkatomaateista, kuullotetuista parsoista ja paahdetusta vuohenjuustoleivästä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Suosituimmat reseptit

19.6.2013