lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Glutamaatti ei lihottanut vanhuksia

Hollantilaisväitös kyseenalaisti tutkimustuloksia.

3.12.2009 4:04

Natriumglutamaatti tekee ruuasta maittavampaa, mutta voiko siihen tulla himo, niin kuin sokeriin?

Aamulehti kertoi viime viikolla kiinalaistutkimuksesta, jonka mukaan natriumglutamaattia käyttävillä lihavuus on yleisempää kuin muilla.

Glutamaatin lihottavasta vaikutuksesta on ristiriitaisia tutkimustuloksia, huomauttaa Helsingin yliopiston elintarvikkeiden aistinvaraisen laatututkimuksen professori Hely Tuorila.

Hän kertoo Hollannissa juuri valmistuneesta väitöskirjatutkimuksesta, jossa vanhusten ruokahalua yritettiin parantaa lisäämällä ruokaan natriumglutamaattia.

Vanhukset eivät lihoneet, eikä glutamaatti edes lisännyt ruuan maittavuutta. Tuorila on tutkimuksen tuleva tarkastaja.

Tuorila ei liioin usko siihen, että glutamaatti saisi meidät syömään kerralla liikaa.

Hän uskoo pikemminkin siihen selitykseen, että natriumglutamaatti miellyttää, koska olemme tottuneet pitämään teollisen makuisesta, siis arominvahvennetta sisältävästä ruuasta.

Arominvahvennetta sisältävä ruoka maistuu "lihaisalta". Se kertoo makuhermoillemme, että ruuassa on proteiinia, joka on ihmiselle välttämätöntä.

Lihaisalle maulle on olemassa ikivanha termi, umami. Se on hiljattain hyväksytty perusmakujen joukkoon makean, suolaisen, happaman ja karvaan joukkoon. Kaikki ihmiset eivät maista umamia yhtä hyvin, jotkut melko huonostikin.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.