17.12.2009 12:57
Ta-daa! Ilja Vesterisen seitankinkussa on neilikat ja kaikki.
Joulu on iloinen asia – paitsi sioille. Eläinkunnan viisaimpiin lukeutuvan olennon massateurastuksesta juhla on kaukana.
Siis armoa!
Ja kasviskinkku uuniin.
Sen voi tehdä esimerkiksi seitanjauheseoksesta. Seitan on vehnägluteenia, joka tekee kasvisruuasta "lihaisan", kiinteän ja proteiinipitoisen. Kasviskinkkua saa myös valmiina eineksenä.
Yllättävän paljon aitoa possunkinkkua muistuttavan pötkäleen suosio on viime vuosina kasvanut. Ekokauppa Ekolosta kerrotaan, että esimerkiksi mummot ovat uskaltautuneet kyselemään jännittävää kasviskinkkua. Sitä pitäisi kuulemma saada lihaa vierastaville lapsenlapsille.
Eläinoikeusyhdistys Faunan mukaan kasviskinkkuainesten kysyntä on yli tuplaantunut viime vuodesta, jos mittarina pitää yhdistyksen valmistamien jauhepussien menekkiä joulumarkkinoilla.
Tänä vuonna kaikki 170 pussia myytiin päivässä. "Tehotuotantouutisten ja sikakuvien takia aihe on pinnalla. Elämme yhteiskunnassa, jossa on mahdollisuus viettää joulu ilman tehotuotannosta aiheutuvaa kärsimystä", Faunan tiedottaja Elina Harju sanoo.
Miltä kasviskinkku sitten maistuu? Kokenut paistaja Ilja Vesterinen lupaa antaa maistiaisia.
Vesterisen yksiön lieden päällä komeilee todella kaunis, aitoa lihakinkkua muistuttava jouluinen ilmestys. Rusehtavalla pinnalla koreilevat neilikat.
"Olen kuivan kinkun miehiä, mutta nyt tuli pidettyä ehkä pari minuuttia liian kauan uunissa. Toisaalta: jos on liikaa nestettä, saattaa tulla hapero", Vesterinen sanoo.
Vesterisellä on menossa kolmas kasviskinkkuvuosi. "Vuosien varrella olen kehitellyt oman versioni. Tämä on näistä onnistunein", hän kehuu kinkkuaan.
Massa syntyy vehnägluteenijauhosta sekä kikhernejauhosta. Noin kolmen euron ainekset ovat alakerran Punnitse ja säästä -puodista.
"Jonnekin työpaikan pikkujouluihin olen näitä kuskannut. Jengi on vedellyt tyytyväisenä kännipäissään."
Seitankinkun maku on, tuota, jouluinen. Varsinkin, jos päälle sivelee Vesterisen itse valmistamaa luumusosetta tai sinappia.
Voisin hyvin kuvitella syöväni seitankinkkua jouluna. Toisaalta perinteisessä joulupöydässä on muitakin hyviä lihattomia vaihtoehtoja: rosollit, laatikot ja salaatit kelpaavat tiukallekin vegaanille.
Seitanin valtteja ovat edullisuuden ja ulkonäön lisäksi valmistuksen helppous ja nopeus. Massa syntyy noin kymmenessä minuutissa, ja paistoaika on puolitoista tuntia.
"Itse tehdyn kinkun saa pimpattua millaiseksi haluaa. Mehukas syntyy, kun leipoo sisään luumuja. Ehkä sellainen sitten aatoksi."
Vaikka kinkkumme on varsin pieni, mikään ei estä tekemästä isoa satsia. Seitan säilyy jääkaapissa suojattuna noin viikon.
Vesteriselle kinkunvalmistus kumpuaa rakkaista muistoista. "Faija on kinkkumiehiä. Se valvoi aina yön ennen aattoa ja vartioi kinkkua uunissa. Se oli pyhä toimitus. Mä olen jatkanut tätä perinnettä."
Seitankinkkuaineksia myyvät esimerkiksi ekokauppa Ekolo (Toinen linja 5) ja kasvisruokakauppa Asoka (Torkkelinkatu 3). Eläinoikeusyhdistys Faunan jauhepussin (5–6 e) tuotolla tuetaan yhdistyksen toimintaa. Ekolo myy myös valmista sienipaisti-vegekinkkua (9,90 e).
Iljan seitankinkku 17.12.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi