4.2.2010 4:04 | Ruokalaji: makeat leivonnaiset
Kostutukseen:
Koristeeksi:
Sekoita keskenään vehnäjauhot, leivinjauhe ja kardemumma.
Vatkaa keskenään voi ja sokeri. Lisää joukkoon munat yksitellen ja jatka vatkaamista. Lisää mantelirouhe, korppujauhot ja jauhoseos vuorotellen kerman kanssa ja sekoita.
Voitele muffinipellin kolot. Jaa taikinaa koloihin. Ohjeesta tulee 14–16 torttua. Paista torttuja 225-asteisessa uunissa 12–20 minuuttia.
Anna torttujen jäähtyä. Kostuta tortut halutessasi punssilla tai punssin ja sokeriveden sekoituksella (noin 1–2 rkl/torttu).
Sekoita tomusokerista ja pienestä tilkasta vettä tai sitruunanmehua melko jäykkä kuorrutus. Aseta nokare vadelmahilloa tortun päälle ja valuta hillon ympärille kuorrutusta.
Vihje: Voit tehdä tortut myös sylinterin muotoisissa, molemmista päistä auki olevat runebergintorttuvuoissa, jolloin niistä tulee samanmallisia kuin kaupan leivonnaisista.
Ohje on alkujaan peräisin jo lakkautetusta Högvallan kotitalouskoulusta Porvoosta, ja se on julkaistu Helsingin Sanomissa aiemminkin. Ohjeesta tuli lukijoiden suosikki: sitä on vuosien varrella kyselty toimituksesta lukuisia kertoja.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi