1.9.2005 3:00 | Ruokalajit: pääruuat, liharuuat, suolaiset leivonnaiset
1.Valmista taikina. Lisää kädenlämpöinen vesi hiljalleen jauhoihin ja sekoita puuhaarukalla, vaivaa sitten kimmoisaksi käsin. Aseta kulhon päälle kansi ja jätä taikina puoleksi tunniksi huoneenlämpöön.
2.Silppua purjo ja sekoita se lihan joukkoon. Lisää seesamiöljy, ruokaöljy, soija ja suola.
3.Silppua kiinankaali ja sekoita lihaseokseen. Lisää kaali viimeisenä, jottei suolainen seos ime siitä nestettä.
4.Jauhota alusta ja vaivaa taikina kiinteäksi. Puolita taikina ja pyöritä puolikkaista kaksi pitkää, 2-3 sentin levyistä pötköä. Pilko pötköt noin kahden sentin paksuisiksi paloiksi. Kauli taikinapalat ohuiksi, läpimitaltaan noin seitsemän sentin lätyiksi. Lisää jokaisen lätyn sisään teelusikallinen lihakaaliseosta. Rypytä reunat kiinni.
5.Laita kattilaan reilusti vettä ja kuumenna se kiehuvaksi. Aseta veteen kerrallaan noin 15 nyyttiä. Kypsennä yhteensä noin 10 minuuttia tai niin kauan että taikinanyytit kelluvat pinnalla. Lisää kattilaan välillä kylmää vettä, jotta nyytit eivät halkea.
Vihje: Taikinanyytit voi kypsentää myös rasvassa. Lorauta pannulle öljyä, kuumenna ja aseta nyytit vieriviereen. Peitä ja paista hiljaisella lämmöllä kolmisen minuuttia. Lisää pannulle kuumaa vettä, sulje kansi ja jätä hautumaan seitsemäksi minuutiksi. Paistetut nyytit ovat valmiita, kun niiden pohja on kullankeltainen ja vesi haihtunut.
Taikinanyytit voi ruokailun aikana dipata seokseen, jossa on esimerkiksi soijaa, viinietikkaa ja valkosipulia.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi