22.4.1993 3:00 | Ruokalaji: suolaiset leivonnaiset
1. Sekoita suola ja jauhot kylmään veteen. Vaivaa taikinasta kiinteä ja tasainen kunnes se irtoaa käsistä. Alusta taikina kiinteäksi pyöreäksi palloksi.
2. Leivo pallosta tasainen tanko, jonka halkaisija on viisi senttiä. Leikkaa tai nipistele pötkö noin 50 tasaiseen palaan.
3. Taputtele eli alentele palat pyöreiksi levyiksi, kakkaroiksi. Käytä apuna ruisjauhoja. Aseta kakkaroita päällekkäin ja peitä, etteivät kuivu liikaa.
4. Ajele kakkarat piiraspalikalla ohuiksi kuoriksi. Vältä liikaa jauhojen käyttöä. Kakkarat ajellaan joko pyöreiksi tai soikeiksi.
Lado kuoret päällekkäin ja laita hieman ruisjauhoja väliin.
Peitä kuoret liinalla.
1. Sekoita riisi ja voi kiehuvaan veteen, keitä noin 10 minuuttia ja lisää maito. Anna puuron kiehua hiljalleen puolisen tuntia ja jätä sen jälkeen hautumumaan kannen alle. Mausta puuro suolalla.
1. Survo keitetyt perunat kuohkeaksi massaksi, sekoita suola, voi ja maito kylmänä tai kiehautettuna survokseen.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi