lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
RESEPTI

Resepti: Pepin lammasmakkara

3.2.2012 12:24 | Ruokalaji: liharuuat

Juha-Pekka Laakio

  • 3 valkosipulia
  • 500 g karitsanlihaa
  • 250 g porsaan kassleria
  • 150 g silavaa
  • 1 sipuli
  • 25 g suolaa
  • 1/2 tl juustokuminaa
  • 1 tl jauhettua chiliä
  • 1 tl rouhittua mustapippuria
  • 1 raastettu sitruunankuori
  • 1 rkl hienonnettua tuoretta timjamia
  • 1 lenkki lampaansuolta

  Kääri kokonaiset valkosipulit folioon ja kypsennä 200-asteisessa uunissa noin 40 minuuttia.

Pilko sipuli ja kuullota voissa pannulla.

Leikkaa lihat paloiksi ja jauha lihamyllyssä kahteen kertaan sipulisilpun kanssa. Jos käytössäsi ei ole lihamyllyä, pyydä lihakauppiaaltasi valmiiksi jauhettua lihaa. Sekoita jauhettuun lihaan kaikki mausteet.

Purista kypsistä valkosipuleista sisukset ulos ja lisää makkaramassaan. Paista koepala pannulla ja tarkista maku, jotta voit vielä tarvittaessa lisätä mausteita ennen makkaroiden tekemistä.

Säilytä lampaansuolta vedessä odottamassa täyttämistä. Täytä suoli makkaramassalla joko yleiskoneella, jossa on makkarantekoon tarvittavat osat, tai pitkäkärkisen pursotinpussin avulla. Täytä kuori niin, että se jää löysäksi. Makkaramassa turpoaa kypsennyksen aikana, jolloin liian tiukaksi täytetty makkara halkeaa. Jätä kuoren pää avoimeksi täyttämisen ajaksi, ettei makkaroihin jää ilmaa.

Täytä suoli yhdeksi pötköksi. Varmista, ettei massan joukossa ole ilmataskuja, ja sido tai kierrä makkarat halutun mittaisiksi. Solmi ensin kuori massan toisesta päästä, ja tee lisää solmuja sopivin välein.

Paista makkaroita pannulla hiljakseen, kunnes ne ovat kypsiä ja rapean kullanruskeita.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Hae




















RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.