Björn Wahlroos: Suomalainen yhteiskunta kannustaa syrjäytymään

 |   | 
 
Helsingin Sanomat
Seppo Samuli / Lehtikuva
Björn Wahlroosin mukaan nykyinen työttömyysturva ei välttämättä houkuta nuoria työntekoon.
Björn Wahlroosin mukaan nykyinen työttömyysturva ei välttämättä houkuta nuoria työntekoon.

Pankkiiri Björn Wahlroosin mielestä Suomen nykyinen työttömyysturvajärjestelmä kannustaa ihmisiä syrjäytymään.

"Jos me kehitämme yhteiskuntaa jatkuvasti sillä lailla, että syrjäytymiseen johtavat vaihtoehdot ovat helppoja valita, niin me saamme lisää syrjäytyneitä ihmisiä", hän sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa.

Wahlroosin mukaan työttömyysturvan taso on varsinkin nuorille sellainen, ettei se välttämättä houkuttele työntekoon.

"On selvää, että nuorta henkilöä, joka on uransa alkuvaiheessa, pitää kannustaa voimakkaasti hakemaan uutta työtä ja koulutusmahdollisuutta. Häneltä pitää myös edellyttää sitä, että päästäkseen takaisin työelämään hän ottaa vastaan heikomman duunin kuin joku 50 vuotta täyttänyt."

Haastattelussa Wahlroos, joka on Nordean hallituksen puheenjohtaja, ottaa kantaa myös pankin palvelutasoon.

"Teknologia edistyy ja se merkitsee, että tänään me pystymme tuottamaan saman palvelun erinomaisen paljon vähemmällä työvoimalla kuin 25 vuotta sitten, kun aloitin pankkiurani."

Wahlroosin mukaan pankissa ei tarvitse jonottaa, jos varaa etukäteen ajan.

"Probleema on tietenkin, että on edelleen ihmisiä, jotka eivät halua tai pysty sopeutumaan niin nopeasti kuin maailma muuttuu. Heille tällaiset muutokset voivat olla tuskallisia tai ainakin häiritseviä."

Lue lisää sunnuntain Helsingin Sanomista.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori