Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Espanjalaistuomarin epäillään törsänneen julkisia varoja luksuselämään

 |   | 
 
REUTERS
REUTERS
Espanjan korkeimman oikeuden presidentti Carlos Divar (vas.) piti puheen korkeimman oikeuden 200-vuotisjuhlassa Madridissa maanantaina. Oikealla Espanjan kruununprinssi Felipe.
Espanjan korkeimman oikeuden presidentti Carlos Divar (vas.) piti puheen korkeimman oikeuden 200-vuotisjuhlassa Madridissa maanantaina. Oikealla Espanjan kruununprinssi Felipe.

MADRID. Espanjan korkeimman oikeuden tuomari Carlos Divar erosi tänään torstaina virastaan hänen rahankäyttöään koskevien epäselvyyksien vuoksi.

Divarin, 70, epäillään käyttäneen julkisia varoja yksityisillä lomareissuillaan. Skandaali on mustannut Espanjan oikeuslaitoksen mainetta varsinkin, kun maa on taantumassa ja talouskriisissä.

Divarin kollegoiden mukaan Divar on käyttänyt edustusvaroistaan 30 000 euroa yksityisiin kuluihin, jotka ovat syntyneet noin 30 lomamatkalla luksushotelleihin ja ravintoloihin pääosin Marbellan loma-alueella.

Divar on kiistänyt syytökset ja väittänyt, että matkat liittyivät virantoimitukseen. Hän kertoi maksaneensa omasta pussistaan ne osat matkakuluista, jotka eivät kuuluneet viralliseen osuuteen.

Divar sanoi viime viikolla El Mundo -lehden haastattelussa joutuneensa lokakampanjan kohteeksi. Hän kuitenkin kieltäytyi kertomasta virkamatkoillaan tapaamisensa vieraiden nimiä vedoten luottamuksellisiin suhteisiin.

Espanjan korkein oikeus vietti maanantaina 200-vuotisjuhlaansa. Kuningas Juan Carlos ei osallistunut juhlaan. Hän on puolestaan ollut julkisessa ryöpytyksessä Afrikan Botswanaan suuntautuneiden elefantinmetsästysretkien vuoksi samaan aikaan, kun kansalaiset ovat helisemässä säästöjen kanssa.

Espanjalaisista joka neljäs on työttömänä, ja valtio on joutunut turvautumaan euromaiden sadan miljoonan euron tukirahoitukseen pankkiensa vuoksi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013