Lehti: EKP:n tukiostoilla on salainen 20 miljardin euron viikkoraja

 |   | 
 
REUTERS–HS

Berliini. Euroopan keskuspankki (EKP) voi ostaa joka viikko enintään 20 miljardilla eurolla markkinoiden painostamien eurovaltioiden joukkolainoja, kertoo saksalainen sanomalehti Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Eurokriisin syventyessä EKP on ostanut muun muassa Italian ja Espanjan joukkolainoja jälkimarkkinoilta. Tämän takia joukkolainojen korot ovat laskeneet. Korot ovat nousseet, koska sijoittajat ovat epäilleet maiden maksuvalmiutta ja myyneet niiden joukkolainoja.

EKP:n mukaan pankki ei osta velkakirjoja laskeakseen korkoja vaan siksi, koska se haluaa varmistaa rahapolitiikkansa välittymisen markkinoille.

Keskuspankki ei ole kertonut julkisuudessa tukiostojensa rajoituksista. FAZ:n mukaan kyseessä onkin salainen yläraja.

Saksalaislehden mukaan erilaisia ylärajoja on ollut käytössä siitä lähtien, kun EKP käynnisti lainojen osto-ohjelmansa viime vuonna.

FAZ:n mukaan julkisuudessa esitetty kritiikki EKP:n tukiostoja kohtaan on saanut pankin laskemaan ylärajan 20 miljardiin euroon viikossa. FAZ ei kertonut, kuinka suuri yläraja EKP:llä oli aiemmin käytössään.

Tukiohjelman laajuudesta päättää EKP:n ylin päättävä elin eli neuvosto. Neuvosto on aiemmin sanonut, ettei ohjelmalla ole ylärajaa ja että ohjelma on väliaikainen.

FAZ:n mukaan pankin tiedoista ilmenee, että EKP on ostanut velkakirjoja vain kerran yli 20 miljardilla eurolla viikossa. Syyskuun puolivälistä lähtien EKP on ostanut joukkolainoja vähintään 10 miljardilla eurolla viikossa.

Lehti ei viitannut omalla nimellä esiintyviin lähteisiin jutussaan. EKP:stä kieltäydyttiin kommentoimasta lehden tietoja.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta