Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Lehtiväite: Kreikka hakee pidennystä budjetin leikkausohjelmalle

 |   | 
 
Helsingin Sanomat
YORGOS KARAHALIS / REUTERS
Kreikan pitäisi tehdä 2013-2014 yhteensä 11,5 miljardin euron vähennykset budjettimenoihinsa.
Kreikan pitäisi tehdä 2013-2014 yhteensä 11,5 miljardin euron vähennykset budjettimenoihinsa.

Kreikka saattaa ensi viikolla pyytää kahden vuoden pidennystä leikkaus- ja säästöohjelmalleen, johon maa on sitoutunut Euroopan Unionin ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n antaman tuen vastineeksi.

Näin väittää brittiläinen sanomalehti Financial Times (FT), joka kertoo saaneensa asiaa koskevan asiakirjan haltuunsa.

Lehden mukaan Kreikan pääministeri Antonis Samaras aikoo esittää ehdotusken ensi viikolla, kun hän tapaa Berliinissä Saksan liittokanslerin Angela Merkelin ja Pariisissa Francois Hollandin.

Nykyisen sopimuksen mukaan Kreikan pitäisi tehdä vähennyksiä budjettimenoihin 11,5 miljardia euroa kahtena vuonna, 2013 ja 2014. Leikkaus vastaa noin viittä prosenttia bruttokansantuotteesta.

FT:n mukaan Kreikka aikoo ehdottaa, että leikkaukset tehdäänkin kahden vuoden sijasta neljänä vuonna. Tällöin budjettivaje vähenee vuosittain 1,5 prosenttiyksikköä, eikä 2,5 prosenttiyksikköä, kuten nykyinen sopimus edellyttää.

Jos ehdotus toteutuu, Kreikka tarvitsee lisää rahoitusta 20 miljardia euroa.

Kreikan hallitus katsoo, että tämä lisäraha voidaan saada kasaan pyytämättä lisää suoraa rahoitusta EU:lta tai IMF:ltä.

Osa rahoituksesta voisi tulla siten, että Kreikka lykkää takaisinmaksuja, joita sen piti ryhtyä suorittamaan ensimmäisestä EU:n ja IMF:n myöntämästä hätälainasta.

Takaisinmaksun piti alkaan 2016, mutta sitä voitaisiin lykätä alkavaksi vuonna 2020.

Talouskehitys on ollut EU:ssa odotettua heikompaa, mikä on vaikeuttanut näkymiä budjetin tasapainottamisesta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013