Nokian Salon tehtaalta katoaa yli tuhat työpaikkaa

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Matkapuhelimia valmistava Nokia karsii Salossa sijaitsevalta tehtaaltaan 1 100–1 200 työpaikkaa, arvioivat useat toisistaan riippumattomat lähteet Helsingin Sanomille.

Toisin sanoen kaksi kolmesta tehtaan työntekijästä menettää työpaikkansa.

Työpaikkojen runsaista vähennyksistä huolimatta Nokia ei suunnittele Salon tehtaan lakkauttamista – ainakaan vielä.

Sen sijaan tuotantoa Salossa vähennetään vastaamaan Nokian tuotteiden supistunutta kysyntää Euroopassa. Viime vuonna laiteyksikön liikevaihto väheni Euroopassa 27 prosenttia.

Nokia kertoo työpaikkojen vähennyksistä tänään aamupäivällä. Yhtiön työntekijät saivat sähköpostitse kutsun tiedotustilaisuuteen, joka alkaa Salohallissa yhdeksältä.

Pääluottamusmies Anne Malmin mukaan työntekijöille ei kerrottu, kuka tulee puhumaan tilaisuuteen. Helsingin Sanomien tietojen mukaan toimitusjohtaja Stephen Elop ei ole paikan päällä.

Nokialla on Euroopassa kaksi matkapuhelintehdasta, joista toinen on Unkarissa Komáromissa. Viime syksynä yhtiö lopetti Romaniassa sijainneen tehtaansa, koska tuotanto siirrettiin Aasiaan.

Helsingin Sanomien tietojen mukaan myös Komáromissa sijaitsevan tehtaan tuotantoa muutetaan ja työpaikkoja vähennetään.

"Nokialla on meille iso merkitys", sanoo Salon kaupunginjohtaja Antti Rantakokko.

"Jos vähennys on useita satoja, kuten huhujen mukaan olisi, se iskisi täällä kaikkeen", hän arvioi ja näyttää huolestuneelta.

Salon suurin työnantaja on Nokia 3 800 työntekijällään. Toiseksi suurin on Salon kaupunki, jolla on 3 600 työntekijää.

"Meillä on haasteita", Rantakokko sanoo.

"Yhteisövero on laskenut ja mietimme, miten seuraavana vuonna pärjätään."

Lisää aiheesta keskiviikon Helsingin Sanomissa

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori