Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Nokiasta tulee nettomaksaja Microsoftille

 |   | 
 
LLUIS GENE / AFP
Nokian Stephen Elop esiintyi Mobile World Congress -tapahtumassa Barcelonassa viikko sitten.
Nokian Stephen Elop esiintyi Mobile World Congress -tapahtumassa Barcelonassa viikko sitten.

Matkapuhelimia valmistava Nokia on tulevaisuudessa nettomaksaja ohjelmistoyhtiö Microsoftin kanssa tehdyssä yhteistyösopimuksessa.

Nokia arvioi, että sen Microsoftille suorittamien maksujen yhteenlaskettu määrä on tulevaisuudessa usean vuoden kuluessa 500 miljoonaa euroa suurempi kuin vastaanotettujen maksut.

Tiedot ilmenevät Nokian torstaina Yhdysvaltojen rahoitusmarkkinoita valvovalle viranomaiselle lähettämästä vuosiraportista.

Kuluvana vuonna Nokia arvioi vielä saavansa Microsoftilta enemmän maksuja kuin mitä joutuu ohjelmistoyhtiölle suorittamaan.

Nokia ja Microsoftin aloittivat entistä läheisemmän yhteistyön helmikuussa 2011.

Runsas kaksi vuotta sitten Nokia päätti vaihtaa älypuhelimien ensisijaiseksi käyttöjärjestelmäksi Microsoftin Windows Phone- ohjelmiston.

Yhteistyösopimuksessa Nokia maksaa Microsoftille korvauksen Windows Phone -ohjelmiston käytöstä.

Asioita yksinkertaistamalla Microsoft puolestaan maksaa Nokialle siitä, että se käyttää palveluissaan Nokian karttoja ja osallistuu Windows Phone -puhelimien markkinoitiin.

Nokian suurista odotuksista huolimatta Nokia Lumia-puhelimien kysyntä on kasvanut ainakin toistaiseksi verraten vaatimattomasti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013