Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Rehn: EU:lla edessään kriittiset kymmenen päivää pelastaa euro

 |   | 
 
AP–REUTERS–STT–HS
Pekka Sakki / Lehtikuva
Olli Rehn
Olli Rehn

Talouskomissaari Olli Rehnin mukaan EU on nyt siirtynyt kriittiseen vaiheeseen euron pelastusoperaatiossa. Aikaa euroalueen velkakriisin ratkaisemiseksi on kymmenen päivää, sillä tärkeät päätökset on tehtävä EU:n huippukokouksessa ensi viikolla.

Talousministereiden kokouksessa Brysselissä keskiviikkona puhuneen Rehnin mukaan työssä on edettävä kahdella rintamalla: euroalueelle on varmistettava riittävät palomuurit, jotta markkinoiden kuohunta saadaan hillittyä, ja lisäksi taloushallintoa pitää lujittaa.

Rehn esitteli euroryhmälle tiistaina komission ehdotuksia taloushallinnon vahvistamiseksi, muun muassa mahdollisuutta tarkistaa etukäteen kansalliset budjetit ja lujittaa komission toimivaltaa puuttua valtioiden edustajien toimiin, jos he ovat ottamassa liikaa riskejä epävakaassa taloustilanteessa.

"Ehdotus sai myönteisen vastaanoton, ja aion esitellä ehdotukset (talous- ja rahoitusasioiden neuvostolle) Ecofinille. Odotan, että sen jäsenet tukevat tiukemman taloushallinnon lujittamista, jotta voimme luoda todellisen vakausliiton tai jopa kiinteän talousliiton", Rehn sanoi.

Euroalueen valtiovarainministerit sopivat myöhään tiistai-iltana Euroopan väliaikaisen kriisirahaston vahvistamisesta ja Kreikan tukilainaerästä.

Kaikki olivat kuitenkin tietoisia siitä, että päätökset eivät riitä rauhoittamaan markkinoita ja pelastamaan euroa, vaan lisätoimia tarvitaan.

Kansainvälisiltä suuryrityksiltä usko on jo mennyt, sillä ne valmistautuvat euron hajoamiseen. Financial Times -lehden mukaan valmistelut ovat käynnissä jo kymmenissä yrityksissä.

Euroalueen vaikeudet saada aikaan ratkaisuja velkakriisiin on saanut yritykset varpailleen.

"Olemme alkaneet miettiä, miltä hajoaminen voisi näyttää. Jos eurolle tapahtuu jotain, olemme täysin uudessa tilanteessa. Kun maat jättävät euron, seuraa massiivisia devalvaatioita, jotka tekevät tuontitavarat erittäin kalliiksi", pohtii juomayhtiö Diageo Europen toimitusjohtaja Andrew Morgan lehden haastattelussa.

Autonvalmistajat, energiayhtiöt, kuluttajatuotteiden valmistajat ja muut ylikansalliset yhtiöt pyrkivät rajoittamaan riskejään sijoittamalla käteisvarojaan turvallisiin kohteisiin ja rajoittamalla kustannuksiaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

20.6.2013