Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Suomen kauppalaivasto kasvoi viime vuonna

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Suomen kauppalaivasto kasvoi viime vuonna lievästi sekä lukumääräisesti että bruttovetoisuuksilla mitattuna.

Myös merimiesammateissa tehdyt henkilötyövuodet lisääntyivät hienoisesti viime vuonna, vaikka ne ovat kymmenen viime vuoden aikana laskeneet selvästi, ilmenee Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin Suomen kauppalaivasto- ja merimiestilastoista.

Suomen varsinaisen kauppalaivaston lukumäärä kasvoi 13 aluksella ja bruttovetoisuus 74 610 tonnilla. Ulkomaanliikenteen kauppalaivasto pieneni edellisvuoden 113:sta 109:ään, mutta kasvoi bruttovetoisuuksin mitattuna 73 487 tonnilla.

Trafin mukaan tonniston hienoinen kasvu osoittaa, että Suomen lipun kilpailukyky on viime vuosina kohentunut. Viraston mukaan on oletettavaa, että eduskunnan maaliskuun alussa hyväksymä uudistettu tonnistoverolaki vaikuttaa tulevina vuosina edelleen positiivisesti kotimaisen lipun kilpailukykyyn.

Varsinaisen kauppalaivaston keski-ikä on noin 46 vuotta, kun koko maailman kauppalaivaston keski-ikä on YK-järjestön mukaan noin 23 vuotta

Suomalaisilla aluksilla olevien merimiesten määrä on kymmenessä vuodessa vähentynyt noin tuhannella henkilöllä. Merimiesammateissa tehdyt henkilötyövuodet ovat 2000-luvulla vähentyneet 8 546:sta 6 374:ään.

Suomalaisten alusten osuus Suomen ja ulkomaiden välisestä tavaraliikenteestä oli viime vuonna noin 29 prosenttia.

Toimivat merikuljetukset ovat Suomen kansantaloudelle elinehto. Viennistä noin 90 prosenttia ja tuonnista noin 70 prosenttia hoidetaan meritse.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

21.5.2013