Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Twitterin perustajat julkistivat kaksi uutta nettipalvelua

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Twitterin luojana tunnetut Biz Stone ja Ev Williams ovat julkistaneet kaksi uutta nettipalvelua nimeltään Branch ja Medium.

Stone ja Williams toivovat uusien sivustojen aiheuttavan "evolutionaarisen loikan" internetissä tapahtuvassa tiedon välityksessä. Molempiin sivustoihin kirjaudutaan Twitter-tilin tunnuksilla.

Medium-palvelussa käyttäjät voivat luoda oman kokoelman valokuvia tai kirjoituksia. Kokoelma voi olla julkinen tai sen voi rajata näkymään vain halutuille ihmisille.

Käyttäjät voivat lukea, katsoa ja arvioida toisten käyttäjien luomaa sisältöä. Mitä enemmän sisältö saa ääniä, sitä näkyvämmin sen nousee sivustolla esiin. Medium toimii aluksi kutsuperiaatteella eli vain kutsutut pääsevät käyttämään sivustoa. Sivusto avautuu pian kaikille internetin käyttäjille.

Branch-palvelussa Twitterin käyttäjät voivat käydä syvällisempiä keskusteluja keskenään. Käyttäjä voi perustaa oman "haaran", johon hän kutsuu muita Twitterin käyttäjiä keskustelemaan haluamastaan aiheesta.

Branch-palvelun johtajan Josh Millerin mielestä internetiä hallitsevat monologit, joka näkyy artikkeleissa, blogeissa ja twiittauksissa. Branch haluaa luoda vuoropuhelulle kodin yhdistämällä ruokapöytäkeskustelujen intiimiyden internetin voimaan. Asiasta uutisoi the Guardian -lehti.

Medium-palvelu löytyy osoitteesta www.medium.com. Pääset tutustumaan kolmeen Medium-sivulla olevaan kokoelmaan alla olevista linkeistä:

When I was a kid

Been There. Loved That.

The Obvious Collection.

Branch-palvelun löytyy osoitteesta www.branch.com.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

23.5.2013