Vain Nordean tulos nosti Sampo-konsernia

 |   | 
 

Finanssikonserni Sammon tulos ennen veroja putosi viime vuonna kuusi prosenttia 1 228 miljoonaan euroon. Eniten tulostaan menetti vahinkovakuutus eli If, jonka tulos ennen veroja aleni kymmenen prosenttia.

Henkivakuutuksen eli Madantum Lifen tulos ennen veroja putosi kolme prosenttia.

Sammon liiketoiminnoista entistä parempaa tulosta teki vain osakkuusyhtiö Nordea, josta Sampo luki tulokseensa 534 miljoonaa euroa. Se on kaksi prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.

Sampo selvittää vahinkovakuutuksensa tuloksen alenemista sillä, että sijoitustuotot laskivat pääomamarkkinoiden epävarmuuden vuoksi viime vuonna.

Keskiviikkona vahinkovakuutuksen heikentyneestä tuloksesta kertoi OP-Pohjola. Se selitti heikentynyt tulosta kuolevuusmallin muutoksilla.

Alentuneesta tuloksesta huolimatta Sampo jakaa viime vuodelta osinkoa 1,2 euroa osakkeelta. Se on viisi senttiä enemmän kuin edellisvuonna.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori