Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Vuokrat nousivat asuntojen hintoja nopeammin

 |   |   | 
 
HS–STT
Kimmo Räisänen
Vuokrat nousivat huhti–kesäkuussa pari prosenttia myös tammi–maaliskuuhun verrattuna.
Vuokrat nousivat huhti–kesäkuussa pari prosenttia myös tammi–maaliskuuhun verrattuna.

Asuntojen vuokrat ovat edelleen nousseet selvästi nopeammin kuin vanhojen asuntojen hinnat. Tilastokeskus kertoi perjantaina, että vuokralla asuminen oli huhti–kesäkuussa koko maassa keskimäärin 4,8 prosenttia kalliimpaa kuin vuotta aiemmin.

Arava-asuntojen vuokrat olivat nousseet hieman enemmän kuin vapaarahoitteisten asuntojen.

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat taas nousivat pääkaupunkiseudulla hitaammin kuin muualla. Pääkaupunkiseudulla vapaarahoitteisten asuntojen vuokriin kertyi vuodessa nousua 3,4 prosenttia ja muualla Suomessa 5,3 prosenttia.

Vuokrat nousivat huhti–kesäkuussa pari prosenttia myös tammi–maaliskuuhun verrattuna.

Vuokrien neljännesvuositilasto kuvaa vuokra-asuntokannan vuokratasoa ja vuokrien muutosta neljännesvuosi- ja vuositasolla. Tilasto julkaistaan neljännesvuosittain noin 5 viikkoa tarkasteluneljänneksen
päättymisestä.

Omistusasuntojen hintakehityksestä Tilastokeskus julkisti tuoreimmat tiedot viime viikolla. Niiden mukaan vanhat kerros- ja rivitaloasunnot olivat huhti–kesäkuussa kallistuneet vuoden takaisesta koko maassa keskimäärin vain 0,6 prosenttia.

Tilastokeskus on 15.8. ilmoittanut julkaisseensa osin virheellisiä tietoja. Uudet luvut julkistetaan 17.8.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

22.5.2013