23.4.2009 10:03 | Päivitetty: 23.4.2009 11:32
IPhonen myynti on ylittänyt odotukset.
Kalifornian teknoyritystähti Apple ahdistaa entistä pahemmin Nokiaa kalleimpien puhelinten markkinoilla.
Apple myi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä jo 3,8 miljoonaa iPhonea, vaikka puhelimen 3g-mallikin on jo lähes vuoden ikäinen. Matkapuhelinmarkkinoiden normaalilogiikan mukaan sen suosion pitäisi jo hiipua. Huippusuositun kosketusnäyttöpuhelimen menekki kuitenkin yli kaksinkertaistui vuodessa.
Nokia myi tammi–maaliskuussa 13,7 miljoonaa älypuhelinta, mutta sen etumatka kutistuu kovaa vauhtia. Applen lisäksi Nokiaa kirii kiinni kanadalainen Research in Motion, joka myi marras-helmikuun tuloskaudellaan 7,8 miljoonaa BlackBerry-puhelinta.
Apple osoitti edelleen hyvää taantuman kestävyyttä. Sen tulos parani ensimmäisellä neljänneksellä 15 prosenttia 1,2 miljardiin dollariin. Liikevaihto oli 8,7 miljardia dollaria. Applen iPhonen lisäksi kaupaksi kävivät iPod-soittimet. Sen sijaan Macintosh-tietokoneiden kauppa hyytyi ja väheni ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen.
Apple lupasi tiedotustilaisuudessa, että tammikuussa sairauslomalle jäänyt yhtiön perustaja ja keulahahmo Steve Jobs palaa töihin kesäkuussa. Jobs sairasti joitain vuosia sitten haimasyövän. Tammikuussa yhtiöstä kerrottiin, että nyt Jobsia vaivaa harvinainen hormoniepätasapainotila.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi