30.10.2008 16:57
Asuntolainojen viitekorkona käytetty vuoden euribor laski torstaina hivenen vajaaseen 4,92 prosenttiin. Vuoden euribor on ropissut selvästi alaspäin viime viikkoina, ja laskun odotetaan jatkuvan.
Ekonomistiarvioiden perusteella korkoihin voi olla tulossa reipastakin helpotusta seuraavan vuoden aikana. Laskun haarukaksi on arvioitu 1–2 prosenttia.
Odotukset EKP:n ohjauskoron muutoksista ohjaavat myös asuntolainojen viitekorkona yleisesti käytetyn 12 kuukauden euriborin liikkeitä. EKP:n odotetaan laskevan ohjauskorkoaan selvästi seuraavan vuoden aikana. Tämän pitäisi näkyä myös euriborien laskuna.
Jos finanssimyräkkä lisäksi rauhoittuu, markkinahermoilun tuoman korkolisän pitäisi niin ikään sulaa euriboreista pikkuhiljaa pois.
Asiakkaan asuntolainasta maksama korko muodostuu viitekorosta ja asiakaskohtaisesta marginaalista. Marginaalit ovat olleet viime aikoina nousussa, kun pankeissa on huolestuttu asiakkaiden maksukyvystä.
Asuntojen hintojen laskun odotetaan jatkuvan 30.10.2008
Hypo laskee korkoaan 30.10.2008
Entistä useampi hakee apua velkaongelmiin 30.10.2008
Asuntokauppa romahti 30.10.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi