sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

EU uhkaa sulkea verkon lentolippukauppoja

14.11.2007 13:46

EU-komissio uhkaa lentolippuja myyviä internetsivustoja sakoilla ja jopa sulkemisella, mikäli ne eivät lopeta kuluttajia harhaanjohtavaa mainontaa.

EU ja kansalliset viranomaiset kävivät syyskuun lopulla läpi satoja sivustoja ympäri Eurooppaa. Näistä yli puolet toimi jotenkin sääntöjä vastaan.

Mukana oli paitsi lentoyhtiöitä, myös internet-matkatoimistoja. Suomessa sivustoja tutkittiin 30, niistä 20 oli ongelmallisia.

Monet sivustot eivät esimerkiksi ilmoita etusivullaan lippujen todellista hintaa, vaan halvemman hinnan ilman veroja. Lisäksi tarjouslippujen mahdollisesta rajallisesta saatavuudesta ei kerrota selvästi.

Suomen kuluttajavirasto kritisoi jo lokakuun lopulla internetin lentolippukauppaa.

Jäsenmaiden viranomaisten tehtävänä on nyt huolehtia, että ongelmat poistuvat. Muuten yhtiöitä uhkaa oikeudenkäynti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.