sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Espoon Koulumestarin koulussa ei pelätä uutta tekniikkaa

27.3.2010 21:00

Liisa Takala

Erityisluokan opettaja Kati Sormunen opettaa älytaulun avulla Koulumestarin koulussa, Espoossa.

Erityisluokan opettaja Kati Sormunen opettaa älytaulun avulla Koulumestarin koulussa, Espoossa.

Nykylapset oppivat yli 70 prosenttia kaikista oppimistaan asioista muualta kuin koulusta. Näin kertovat tutkimukset.

"Koulun tulisi ottaa haltuunsa nämä eri menetelmät, jotta se ei jäisi irralliseksi saarekkeeksi tietoyhteiskunnassa", miettii Espoon Koulumestarin koulun rehtori Vesa Äyräs.

Sitä Koulumestarin koulussa nyt yritetään. Koulun painopiste on teknologiakasvatus. Teknologia ei kuitenkaan ole itsetarkoitus, vaan sen avulla halutaan kasvattaa rohkeutta, luovuutta ja innovatiivisuutta.

Koulussa kukoistaa myös omatoimisuus. Välituntivälinekioskista voi lainata hyppykeppejä. Tosin sen ainoasta polkuautosta tuli kova riita ja se jouduttiin poistamaan valikoimista. Vitoset toimittavat verkossa koulun lehteä, heillä on luokan oma tsätti eli keskustelupaikka verkossa ja he pitävät omia blogejaan eli verkkopäiväkirjoja. Nelosluokkalaiset junailevat infotv:tä, jossa oppilaiden esitelmiä näytetään käytävän televisioruudussa.

Vanhemmat ovat mukana koulun touhussa. He vetävät muun muassa kerhoja oppilaille.

Tokassa luokassa on meneillään matikantunti.

Liitutaulun paikalla on smartboard eli älytaulu, jolla erityisluokanopettaja Kati Sormunen näyttää eri koreihin jaettavia omenoita ja karamellejä.

Kuvasta toiseen siirrytään kosketusnäytöllä ja oppilaiden merkinnät voi tallentaa kuvaan.

Taululla voi myös katsoa videoita ja tehdä vaikkapa animaatioita. Lisäksi tauluun kuuluu mikrofoni, joka on opettajan mielestä kätevä, jos luokka on liian meluisa. Oppilaista mikrofoni on ihana, kun sitä voi käyttää karaokeen tai muihin esityksiin.

Älytauluun kuuluvat myös rannekkeet, joilla oppilaat voivat siirtää kotitehtävät kotitietokoneelle.

Lopputunnilla oppilaat laskevat laskuja yksin tai pienissä ryhmissä. Opettajat ja avustaja auttavat tarpeen mukaan.

Nyt luokassa ei kuulu sanaakaan. Taustalla soi äänilevyltä aivotoimintaa stimuloiva musiikki, jonka on määrä auttaa oppilaita keskittymään.

"Toimii", vakuuttaa Sormunen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.