sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Espoossa käydään käräjiä viinisalaisuuksien vuodosta

13.10.2009 1:15

Espoon käräjäoikeus käsittelee parhaillaan harvinaista yrityssalaisuuksien vuotamisjupakkaa. Kahdessa rinnakkaisessa jutussa kihlakunnansyyttäjä Arto Rajamäki syyttää viittä yksityishenkilöä ja heidän työnantajaansa, viinien maahantuontiyritys Fondbergia, yrityssalaisuuden rikkomisesta ja sen väärinkäytöstä.

Jos syytteet näytetään toteen, niistä voidaan tuomita sakkoihin tai korkeintaan kahden vuoden vankeusrangaistukseen.

Fondbergille syyttäjä hakee 10 000 – 50 000 euron yhteisösakkoa.

Oikeutta istutaan vuosia kestäneen esitutkintaprosessin päätteeksi. Ensimmäisen tutkintapyynnön teki Fondbergin kilpailija Norex Spirits jo 2005. Tässä tutkinnassa kävi ilmi seikkoja, joiden perusteella Alko teki oman tutkintapyyntönsä seuraavana vuonna.

Kaava oli haastehakemusten mukaan molemmissa tapauksissa sama. Kaksi vastaajaa oli ollut vastuunalaisissa tehtävissä Norex Spirits -yhtiössä ja yksi Alkossa.

Kaikki kolme irtisanoutuivat ja siirtyivät muutaman kuukauden aikana vuonna 2005 Fondbergin palvelukseen.

Mukaan on lähtenyt tiedostoja, jotka syyttäjän mielestä sisältävät Norex Spiritsin ja Alkon yrityssalaisuuksia. Kaksi niiden viemisestä epäiltyä on haastehakemuksen mukaan myös käyttänyt näitä tietoja hyväkseen, joten heitä syytetään sekä yrityssalaisuuden rikkomisesta että sen väärinkäyttämisestä.

Yhtä syytettyä epäillään vain yrityssalaisuuden rikkomisesta. Fondbergin toimitusjohtaja ja hänen edeltäjänsä saivat syytteen pelkästään sen väärinkäytöstä.

Iso osa oikeudenkäynnistä ja siihen liittyvästä materiaalista on etenkin Alko-haarassa salaista, koska esillä on yritysten luottamuksellista materiaalia.

Alkosta Fondbergille siirtynyt syytetty myöntää vieneensä tiedot, mutta kiistää niiden olleen Alkon yrityssalaisuuksia. Muutkin syytetyt kiistivät esitutkinnassa syyllistyneensä mihinkään tuomittavaan.

Norex Spiritsistä ja Alkosta tapahtui vuonna 2005 vahva ylempien toimihenkilöiden muuttoliike Fondbergille. Sen myötä siirtyi kannekirjelmän mukaan paljon yksityiskohtaista tietoa.

Yksi syytetyistä oli tallentanut Norexin tietokannoista ja vienyt uuteen työpaikkaansa Fondbergille muun muassa tietoja Norexin myyntihinnoista ja eri viinimerkkien myynnistä Alkon kautta.

Fondbergin toimitusjohtaja ja hänen edeltäjänsä olivat syytteen mukaan käyttäneet väärin yrityssalaisuutta kertomalla oman yhtiönsä väelle tietoja muun muassa Norexin tekemistä tarjouksista Viking Linelle.

Poliisitutkimusten mukaan nämä tiedot olivat kaikkien Fondbergin työntekijöiden käytettävissä yhtiön tietojärjestelmän verkkolevyllä. Juuri tähän perustuu vaatimus yhteisösakosta myös Fondberg Oy:lle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.