25.1.2006 2:00
Googlen kiinankielinen hakusivu.
PEKING. Amerikkalainen internetyhtiö Google aloittaa tänään keskiviikkona Kiinassa uuden palvelun, joka automaattisesti sensuroi hallituksen arkaluontoisena pitävää tietoa.
Uusi hakupalvelu toimii kiinalaisella palvelimella osoitteessa google.cn. Googlen itsesensuurin vuoksi kiinalainen käyttäjä ei löydä hakupalvelusta tietoa esimerkiksi ihmisoikeuksista, demokratiasta tai muista arkaluontoisista asioista, joista Kiinan kommunistinen puolue ei halua kansalaisten tietävän.
"Voidaksemme toimia Kiinassa olemme poistaneet tiettyä sisältöä google.cn -sivuston hakutuloksista paikalliseen lakiin ja säännöksiin perustuen", Google sanoo lausunnossaan.
Aiemmin Googlen sivusto Kiinassa on toiminut ulkomaisen palvelimen com-päätteisellä sivustolla, jonka haut joutuvat kulkemaan hallituksen palomuurin ja sensuurin läpi.
Esimerkiksi haku "uskonnonvapaus Kiinassa" tuottaa google.com -sivulla Kiinassa tuloksen: "Sivua ei voida näyttää."
Tällaisten käyttöongelmien ja palomuurista johtuvan hitauden vuoksi Google on menettänyt Kiinassa markkinaosuuttaan. Uudistuksen jälkeen Googlella on Kiinassa kaksi sivustoa, joista toista sensuroi Kiinan kommunistinen puolue ja toista amerikkalaisyhtiö itse.
Kiinan nopeasti kasvavat internetmarkkinat ovat jo maailman toiseksi suurimmat Yhdysvaltain jälkeen. Ulkomaiset yhtiöt ovat joutuneet kovan arvostelun kohteeksi suostuttuaan kyseenalaiseen yhteistyöhön Kiinan hallituksen kanssa.
Kiinalla on maailman kehittynein sensuurikoneisto, johon arvioidaan kuuluvan kymmeniätuhansia internetpoliiseja.
Kiinalainen toimittaja Shi Tao tuomittiin viime vuonna kymmenen vuoden vankeuteen sen jälkeen, kun Yahoo-yhtiö auttoi viranomaisia jäljittämään Shin sähköposteja. Tässä kuussa Microsoft sulki toimittaja Zhao Jingin ulkomaisella palvelimella toimineen blogin Kiinan hallituksen pyynnöstä.
Google pyrkii välttämään vastaavia tilanteita sillä, että sen uusi kiinalainen sivusto ei tarjoa lainkaan sähköposti- tai blogi-palveluita.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi